Kolejny cios w rolnictwo. Szykuje się zakaz używania kaptanM. Grzęda (archiwum PWR)
StoryEditorJak chronić drzewa owocowe?

Kaptan wyleci z rynku? To byłby mocny cios dla rolnictwa

30.05.2024., 09:33h
Istnieje duże ryzyko, że niedługo z rynku może zostać wycofany kaptan, substancja czynna, która służy do ochrony ponad 90% jabłoni w UE. A to uderzy w konkurencyjność naszego rolnictwa, zwłaszcza sadowników. Czy KE posłucha argumentów rolników?

Copa-Cogeca ostrzega przed wycofaniem kaptanu z rynku

Trwa walka o zachowanie substancji czynnej kaptan mającej kapitalne znacznie w ochronie owoców.  Jeszcze w marcu unijne organizacji farmerska Copa-Cogeca napisała list w sprawie odnowieni możliwości stosowania kaptanu do Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG SANTE). Zdaniem Copa-Cogeca ograniczenie możliwości jej stosowania wpłynie na obniżenie konkurencyjności unijnych rolników.

Ale  Komisja Europejska zdaje się nie dostrzegać problemu.

Dlaczego kaptan jest tak ważny dla rolnictwa? 

W liście Copa-Cogeca stwierdza, że propozycja Komisji Europejskiej dotycząca ograniczenia zatwierdzenia wyłącznie do zastosowań w pomieszczeniach zamkniętych będzie oznaczać, że rolnicy nie będą już mieli dostępu do kluczowej substancji czynnej w zwalczaniu chorób. Kaptan jest bowiem środkiem grzybobójczym o fundamentalnym znaczeniu i nie ma faktycznie skutecznej alternatywy.

Kaptan jest fungicydem stosowania do ochrony: 

  • jabłoni i gruszy przed parchem jabłoni i parchem gruszy,
  • wiśni przed gorzką zgnilizną wiśni,
  • fasoli szparagowej przed chorobami grzybowymi i bakteriozą obwódkową
  • oraz roślin ozdobnych przed fuzariozą.

Kaptan jest szeroko stosowany w UE i na całym świecie od ponad 50 lat i nawet dzisiaj nie ma na rynku produktów o równie skutecznej skuteczności. Kaptan jest szeroko stosowany w ochronie drzew owocowych, takich jak jabłonie, morele, śliwy, grusze, brzoskwinie, ale też truskawki. W przypadku jabłoni, kaptan jest wykorzystywany do ochrony ok 90% tych drzew.

Copa-Cogeca podkreśliła, że po wycofaniu z rynku tiofanatu metylowego i mankozebu, kaptan pozostaje jedynym grzybobójczym kontaktem skutecznym w walce z tymi chorobami. Wycofanie kaptanu wpłynęłoby na konkurencyjność europejskich rolników i ich dochody.

Odpowiedź DG SANTE wbrew obawom rolników

W odpowiedzi przedstawiciel DG SANTE napisał, że rozumiem obawy wyrażone w związku z propozycją ograniczenia zatwierdzenia kaptanu wyłącznie do zastosowań w pomieszczeniach, ale nie można ignorować potencjalnych zagrożeń związanych z zastosowaniami na zewnątrz, a Komisja Europejska ma obowiązek skutecznie ograniczać to ryzyko.

DG SANTE przyznaje, że kaptan od wielu lat jest ważnym elementem kontroli chorób w rolnictwie, ale jednocześnie praktyki rolnicze ewoluują.

Obawy dotyczące handlu i konkurencyjności należy rozważyć w kontekście wpływu stosowania pestycydów na środowisko. Środki łagodzące, takie jak ulepszone techniki opryskiwania, mogą pomóc w zmniejszeniu wpływu na środowisko, ale mogą nie w pełni wyeliminować potencjalne ryzyko związane ze stosowaniem kaptanu. Badanie alternatywnych metod zwalczania chorób może w dłuższej perspektywie doprowadzić do opracowania bardziej zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań – czytamy w odpowiedzi na list Copa-Cogeca.

Głosowanie w sprawie kaptanu w Stałym Komitecie ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (ScoPAFF) jeszcze się nie odbyło.

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 06:10