StoryEditorużytki zielone

W jaki sposób odchwaszczać trawy?

26.04.2021., 09:04h
Zawsze w nowych użytkach zielonych założonych jesienią problemem mogą być chwasty i choć generalnie użycie herbicydów jest ostatecznością, to czasami jest to uzasadnione.

Od wielu lat oferta herbicydów do odchwaszczania użytków zielonych jest skromna. W tej grupie jest 10 produktów na bazie glifosatu służących do niszczenia starej darni oraz chwastów i zakładania użytków na nowo oraz trzy herbicydy do odchwaszczania użytków zielonych.

Zacząć od koszenia pielęgnacyjnego, chemią traktować później

Chemiczne zwalczanie chwastów w runi łąk i pastwisk powinno być traktowane jako uzupełnienie zabiegów uprawowych i jedynie ograniczać się do tępienia chwastów uporczywych. Herbicydy na użytkach zielonych należy stosować tylko wtedy, kiedy nie ma innej metody pozbycia się chwastów. Odchwaszczanie chemiczne jest często zabiegiem poprzedzającym renowację użytków przez ich podsiew bezpośredni.

Chwasty są zresztą jedną z głównych przyczyn degradacji i skrócenia okresu użytkowania porostu. Dlatego warto zapobiegać kompensacji chwastów stanowiących w zebranej paszy balast i w pierwszej kolejności robić to metodami agrotechnicznymi. Dobre efekty daje częstsze koszenie, wykaszanie niedojadów i pozbywanie się na bieżąco (przez wycinanie) kęp sitów czy śmiałka darniowego. Jeżeli nie ma już innego wyjścia,...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 16:56