StoryEditoragrotechnika

Zwiększanie poziomu próchnicy w glebie – jaką agrotechnikę zastosować?

15.09.2020., 13:09h
Nieprzestrzeganie właściwego następstwa roślin ma skutki środowiskowe. Pojawia się problem z utrzymaniem żyzności gleby związanej ze spadkiem zawartości próchnicy, retencją wody. To skutkuje gorszym zatrzymywaniem wody i większym narażeniem roślin na susze oraz zmęczeniem gleby.
Tylko prawidłowy płodozmian pozwala utrzymać żyzność i urodzajność gleby, utrzymać próchnicę w glebie, a co za tym idzie, wysoką efektywność produkcji roślinnej. Badania naukowe potwierdzają, że wysokie plony są możliwe głównie w wielopolowym płodozmianie, złożonym z różnych gatunków roślin.

Eksperyment na zmianowaniu

Uprawa roślin w zmianowaniu może powodować straty lub akumulację materii organicznej. Możliwości sekwestracji węgla organicznego (Corg) w glebie lekkiej badałam w wieloletnim doświadczeniu założonym w 1979 roku w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Grabowie. Eksperyment obejmuje dwa czteropolowe zmianowania. W zmianowaniu A, określonym jako „zubożające” glebę w materię organiczną uprawiane są: kukurydza na ziarno (do 2007 r. ziemniak), pszenica ozima, jęczmień jary i kukurydza na kiszonkę. W zmianowaniu B, określanym jako „wzbogacające” glebę w materię organiczną uprawia się: kukurydzę na ziarno (do 2007 r. ziemniak), pszenicę ozimą + gorczycę na przyoranie jako międzyplon ścierniskowy, jęczmień z wsiewką koniczyny i mieszankę koniczyny z trawami. W doświadczeniu stosuje się obornik w obu zmianowaniach pod ziemniaki w dawk...
Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 19:52