StoryEditorWiadomości rolnicze

Czy niemieccy rolnicy dostaną dopłaty do nawozów?

09.03.2023., 15:03h
Sytuacja na rynku nawozów uległa w ostatnim czasie widocznej poprawie. Spadek cen nawozów jest obserwowany od października 2022 r. Dotychczas niemieccy rolnicy pobierali jednak dopłaty, które umożliwiały im pokrycie kosztów zakupu. Obecnie wszystko wskazuje na to, że nie otrzymają oni pieniędzy, choć koszty utrzymania produkcji wciąż pozostają wysokie.  

Niemiecki rząd nie przewiduje dopłat do nawozów 

Głównym argumentem w dyskusji, która rozgorzała pomiędzy rzecznikiem grupy parlamentarnej Alternative für Deutschland ds. Rolnictwa, Stephanem Protschką, który napisał list w sprawie dodatkowych ulg dla rolników, a parlamentarnym sekretarzem stanu dr Ophelią Nick było znaczące złagodzenie cen nawozów.

Zdaniem rządu federalnego Niemiec, obecna sytuacja na rynku jest zadowalająca i nie ma potrzeby wypłacania producentom rolnym dodatkowych funduszy na zakup nawozów. Dr Nick, odpowiadając pisemnie Protschce, powołała się na obecny bilans cen nawozów na rynku, z którego wynika, że ceny najważniejszych dla rolników nawozów zmniejszyły się, a niektóre z nich osiągnęły poziom sprzed inwazji Rosji na Ukrainę. Pomimo tego, że koszt zakupu nawozów w porównaniu do lat ubiegłych jest wciąż wysoki, to nie stwarza on sytuacji zagrażającej rolnikom, którzy będą mogli zakupić nawozy na wiosnę. 

Koszty produkcji są wysokie, czy rząd dopłaci Niemcom do utrzymania gospodarstw? 

Stephan Protschka w swoim liście odniósł się nie tylko do wysokich cen nawozów i tego, że niemieccy rolnicy potrzebują dodatkowych funduszy, ale zapytał również o pozostałe wydatki, z którymi muszą się liczyć, by produkcja rolna była możliwa, czyli o wpływ wysokich cen energii i nakładów na rolnictwo jako całość. Zdaniem przedstawiciela AfD obecne działania rządu są nie do przyjęcia. 

– To nieodpowiedzialne, że rząd federalny odmówił pomocy niemieckiemu rolnictwu. W ten sposób nie tylko szkodzi konkurencyjności gospodarstw rodzinnych, ale przede wszystkim współuczestniczy w zbyt wysokich cenach żywności w Niemczech, na które prawie żaden obywatel nie może sobie pozwolić – stwierdził Protschka. 

Jak wyjaśnił Protschka, nie ma możliwości, by przy wysokich kosztach energii, zmniejszyły się koszty zakupu gotowych produktów w sklepach. AfD apelowała już o zwiększenie dostaw energii, jednak bezskutecznie, a jak przyznaje polityk, istnieje pilna potrzeba działań ze strony rządu federalnego.  

Jakie są ceny gazu w Niemczech? 

Obecna cena kontraktów futures ICE na holenderskich kontraktach na gaz TTF, którego dostawa odbyła się w kwietniu, wyniosła 47,35 €/MWh, co świadczy o obniżeniu ceny o 85% w porównaniu z końcem sierpnia 2022 r., kiedy była rekordowo wysoka.  

Czy w Polsce zostaną wstrzymane dopłaty do nawozów? 

W podobnej sytuacji znaleźli się Polscy rolnicy, którzy zakupili nawozy na zapas przed wprowadzonymi obniżkami i nawet jeśli otrzymają dopłaty, to będą stratni. Działania rządów pokazują, że pomoc dla rolników wypłacana w związku z niestabilną sytuacją na rynku może zostać w niedługim czasie wstrzymana zupełnie, pomimo wciąż wysokich cen.  

oprac. Justyna Czupryniak  
źródło: topagrar.com
fot. envatoelement

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. wrzesień 2023 08:13