Sad w Zegartowicach uszkodzony w wyniku gwałtownych zjawisk pogodowychMRiRW
StoryEditorPotężne straty rolników

350 gospodarstw poszkodowanych przez nawałnicę i trąbę powietrzną. "Nawet 90 proc. strat"

07.09.2023., 17:18h
Aż 350 gospodarstw w Małopolsce zostało zniszczonych przez nawałnicę i trąbę powietrzną. Obecnie trwa szacowanie strat przez komisje, ale gołym okiem widać, że są ogromne. Rolnicy oceniają, że sięgają nawet 90 proc. Na jaką pomoc mogą liczyć?

Potężne nawałnice i wichury uszkodziły uprawy. "Nawet 90 proc. strat"

Pod koniec sierpnia przez Małopolskę przeszedł potężny front burzowy. Nawałnice i trąby powietrzne wyrządziły ogromne szkody: zniszczyły wiele budynków i upraw.

Szczególnie dramatyczne skutki odnotowali sadownicy Spółdzielni Ogrodniczej Grodzisko w Raciechowicach. Potężna wichura dosłownie położyła ich sady. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Według Stowarzyszenia Integrowanej Produkcji Owoców „Podkarpacie” uszkodzeniu uległo w zależności od ustawienia rzędów drzew od 50 proc. do nawet 90 proc. owoców!

- Dużo jest uszkodzeń otwartych na jabłkach, ale większość stanowią obicia od kilku nawet do kilkudziesięciu na owocu. Tak duże gradobicie uniemożliwia łatwość przeprowadzenia zbiorów, gdyż owoce z pozornie „niedobitej strony” trzeba będzie oglądać „dwukrotnie”. Procesy gnilne uszkodzonych owoców już się rozpoczynają, więc te owoce jak najszybciej będzie trzeba usunąć z sadów. Pozostałe owoce należy zabezpieczyć stosując ochronę chemiczną – informowało pod koniec sierpnia Stowarzyszenie.

Ponad 350 poszkodowanych gospodarstw w woj. małopolskim

Dziś skutki tych nawałnic szacowane są przez specjalne komisje. Jak wyjaśnia portalowi Topagrar.pl Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, do 5 września do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie zgłosiło się ponad 350 poszkodowanych gospodarstw. Są one z terenu 8 gmin: Korzenna, Bobowa, Łużna, Chełmiec, Podegrodzie, Łukowica, Jodłownik oraz Raciechowice.

- Najwięcej poszkodowanych gospodarstw wystąpiło w gminach Korzenna (straty głównie w uprawach zbóż) oraz Raciechowice, Jodłownik i Łukowica (straty głównie w sadach). Ponadto, wystąpienie powodzi zgłoszone zostało w 2 gospodarstwach położonych w gminie Proszowice, a suszy w 2 gospodarstwach w gminie Raciechowice – wyjaśnia MODR.

Ośrodek zaznacza, że uszkodzone przez grad owoce nie nadają się na sprzedaż na zaopatrzenie świeżego rynku.

- Owoce te stanowią co najmniej towar niskiej klasy, a w wielu przypadkach zostaje on wykorzystany na cele przetwórcze - komentują sytuację w województwie eksperci Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego

Minister Telus obiecał pomoc poszkodowanym rolnikom

Do poszkodowanych sadowników przyjechał sam minister rolnictwa Robert Telus. Na początku września złożył wizytę w uszkodzonym sadzie Państwa Majka w miejscowości Zegartowice, w gminie Raciechowice.

Poinformował wtedy, że zarządził natychmiastowe szacowanie szkód w tym regionie. Obiecał też pomoc.

Jaka pomoc dla rolników poszkodowanych przez nawałnice?

Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wymienia dostępne formy pomocy dla poszkodowanych w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Są to:

  • kredyt preferencyjny z dopłatą do oprocentowania ARiMR
  • udzielenie KRUS pomocy w opłaceniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz regulowaniu zaległości z tego tytułu w formie odroczenia terminu płatności składek i  rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenie w całości lub w części bieżących składek;
  • zastosowanie przez KOWR odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu, a  także umorzenia raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy;
  • udzielenie przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym.
  • ubieganie się o przyznanie pomocy na operacje typu „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej" w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof" PROW 2014 – 2020.

Być może ministerstwo rolnictwa zdecyduje o udzieleniu większego wsparcia dla poszkodowanych rolników z Małopolski. Dwa lata temu w podobnym przypadku po wystąpieniu nawałnicy małopolscy rolnicy otrzymali pomoc w wysokości 500-1000 zł do hektara zniszczonych upraw w zależności od skali strat. Wsparcia udzieliła ARiMR.

Kamila Szałaj, na podst. Topagrar.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 18:57