fot. arch. red.
StoryEditorWiadomości rolnicze

Handel wymienny na rynku zbóż. "Pszenicę wymieniam na pszenżyto dla krów. Paszy już nie kupuję"

01.05.2023., 17:30h
Stado Sławomira Pawlaka objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność z obory to 8800 kg mleka, czyli niewiele mniej niż średnia wydajność mleczna krów w Polsce objętych oceną, która w 2022 r. wyniosła 9037 kg mleka. Z kolei ogólna wydajność mleczna krów w Polsce w 2022 r. wynosiła 7425 kg mleka, zaś w przypadku krów nieocenianych było to 6324 kg.

Udany rok dla poroducentów mleka

Poprzedni rok pomimo wysokich kosztów produkcji był bardzo udany dla producentów mleka, bo cena surowca była niespotykanie wysoka i w zupełności pokryła wysokie koszty paliwa, nawozów czy też paszy. W korzystnych cenach sprzedałem też pszenicę, a nawozy kupiłem po stosunkowo niskich cenach, dlatego tak dobry rok jak poprzedni dla mojego gospodarstwa szybko się nie powtórzy – powiedział Sławomir Pawlak.

W tym roku znacznie gorzej

Natomiast obecny rok zaczął się spadkami cen i to dość mocnymi, chociaż w dobrze funkcjonujących spółdzielniach mleczarskich jak nasza OSM Sierpc, nie jest jeszcze źle. Gorzej jak ktoś oddaje mleko do firm, które tylko nim handlują. Ogólnie współpraca z naszą spółdzielnią układa się bardzo dobrze – kontynuował rolnik.

Do tej pory Sławomir Pawlak spasał pełnoporcjową paszę treściwą z zakupu, ale zrezygnował z niej z powodów ekonomicznych.

WIZYTÓWKA GOSPODARSTWA

Sławomir Pawlak ze wsi Kobylniki (pow. płocki) gospodaruje na 45 ha. Uprawia 15 ha kukurydzy, 15 ha lucerny i 15 ha pszenicy. Utrzymuje 110 sztuk bydła, w tym 50 krów. Mleko dostarcza do OSM Sierpc w ilości 35 tys. l miesięcznie. Pełni funkcję członka rady powiatowej MIR Powiatu Płockiego

Sprzedaż pszenicy zupełnie się nie opłaca

Zostało nam ok. 20 ton pszenicy, której sprzedaż po obecnych cenach nie jest opłacalna, dlatego wymieniam ją na pszenżyto, które śrutuję dla własnych krów. Śrutę zbożową uzupełniamy o komponenty białkowe takie jak poekstrakcyjne śruty sojową i rzepakową, dodajemy premiks, bufor i otrzymujemy mieszankę treściwą, która z powodzeniem może zastąpić pełnoporcjowy granulat z zakupu. Zastanawiające jest to, że do kraju przyjechało tyle taniego zboża z Ukrainy do produkcji pasz, a te nic nie tanieją – stwierdził rolnik.

Rolnikowi paszowóz sprawdza się idealnie

Od 8 lat rolnik użytkuje wóz paszowy Alimamix Evolution o pojemności 10 m3 wyposażony w jeden pionowy ślimak i dwustopniową przekładnię, dzięki czemu można wykorzystać do jego napędzania ciągnik o mniejszej mocy, w tym przypadku jest to Ursuc C-360 3P o mocy 47 KM.

– Paszowóz sprawuje się bez zarzutów, wystarczy wymieniać noże. Dużą oszczędnością okazało się przejście z balotów na pryzmę w przypadku sianokiszonki. Dzięki temu zaoszczędziliśmy na folii, co właściwie wystarczyło na pokrycie kosztów usługi. Ponadto sianokiszonka jest dobrze pocięta i paszowóz miesza dawkę 2 razy krócej, nie 30 a 15 minut, w ten sposób nie tylko zaoszczędzamy na czasie, ale przede wszystkim na paliwie – podkreślił
Sławomir Pawlak.

Andrzej Rutkowski fot. arch. red.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 18:47