Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje do rolników o udział w protestachK. Szałaj
StoryEditorProtesty rolników 2024

Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje do rolników o udział w protestach

17.01.2024., 09:09h
Krajowa Rada Izb Rolniczych poparła protesty rolników planowane na 24 stycznia. Zachęca rolników z całej Polski do aktywnego udziału.

Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje do rolników o udział w protestach

24 stycznia w całej Polsce mają się odbyć protesty rolników. Z inicjatywą ich organizacji wyszła Zachodniopomorska Solidarność Rolników Indywidualnych, ale w akcję włączają się kolejne organizacje rolnicze. Wczoraj strajki poparł Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. Jej szef, Wiktor Szmulewicz zaapelował do rolników o przyłączenie się do wspólnie organizowanych działań.

- Jest to protest, który ma na celu wywrzeć presję na Komisję Europejską, aby zmieniła podejście do niekontrolowanego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy do Unii Europejskiej - tłumaczy Szmulewicz.

Szef KRIR dodaje też, że rolnicy domagają się zmiany strategii Zielonego Ładu, która prowadzi do ograniczenia produkcji rolnej w Europie poprzez nakładanie dodatkowych wymagań środowiskowych. Przypomina też, że w związku wojną w Ukrainie zwiększają się bardzo koszty produkcji rolniczej.

- Realizacja przyjętego kierunku zmian polityki rolnej i środowiskowej doprowadzi w efekcie do likwidacji wielu gospodarstw rodzinnych i pogorszenia się sytuacji rolników. Dlatego włączmy się w ogólnoeuropejski protest przeciwko niekorzystnym dla rolnictwa kierunkom zmian WPR - zachęca prezes Izb rolniczych.

Jakie są postulaty rolników?

Protesty rolników mają się odbyć w całej Polsce 24 stycznia 2024 roku między godz. 12.00 a 14.00. Hasło strajków brzmi: EUROPA = ziemia, rolnik, żywność.

Poniżej przedstawiamy postulaty zaprezentowane przez organizatorów protestów:

  • EUROPA: Europa to dom. Kontynent ludzi, a nie kontynent korporacji. Rynki to nasze miejsce, a nie narzędzie zniewolenia. Europa to wolność, odpowiedzialność i solidarność.  
  • Ziemia: Likwidacja gospodarstw rodzinnych to odbieranie ludziom ziemi, to pozbawianie ich odpowiedzialności za środowisko. Domagamy się debaty na temat Europejskiego Zielonego Ładu oraz kształtu Wspólnej Polityki Rolnej.  
  • Rolnik: Nie ma naszej zgody na niszczenie naszych warsztatów pracy. Nie ma naszej zgody na pozbawianie nas naszej własności. Umiejętności uprawy roli, hodowli zwierząt i wytwarzania żywności to filary SŁUŻBY ŻYCIU. Naszą rolą jest służyć ludziom i środowisku. To nasza odpowiedzialność. Odpowiedzialność kolejnych pokoleń rolników.  
  • Żywność: Zmniejszenie konkurencyjności europejskiego rolnictwa oraz spadek dochodów unijnych producentów rolnych, to koniec bezpieczeństwa żywnościowego Europy. Produkcja rolna w Unii Europejskiej musi być opłacalna. Musimy chronić nasz rynek dla naszego wspólnego bezpieczeństwa! Polityka Komisji Europejskiej, w tym liberalizacja współpracy gospodarczej z MERCOSUR oraz niekontrolowany napływ towarów rolno-spożywczych z Ukrainy, to droga w polityczną i gospodarczą przepaść. Żądamy ustanowienia ceł i kontyngentów taryfowych w wymianie handlowej towarów rolno-spożywczych pomiędzy Unią Europejską, a innymi krajami! 

image
Strajk rolników w Polsce już wkrótce

Protesty rolników także w Polsce! Gdzie i kiedy wyjadą ciągniki na drogi?

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 01:40