StoryEditorwiadomo

Jaja i drób z Ukrainy zalewają polski i unijny rynek. Wzrost nawet o +1370%

08.03.2023., 12:03h
Producenci z branży drobiarskiej drżą o swoje biznesy w związku z zauważalnym wzrostem importu jaj i drobiu z Ukrainy. Liczby, zwłaszcza w przypadku jaj robią kolosalne wrażenie. Tymczasem największa ukraińska spółka Kernel podjęła decyzję o wycofaniu się z warszawskiej giełdy. 

Organizacja AVEC, czyli Association of Poultry Processors and Poultry Trade in the EU Countries opublikowała dane, dotyczące importu mięsa drobiowego i jaj z Ukrainy do Unii Europejskiej za pierwsze 8 tygodni 2023 r., z których jasno wynika, że jest on zdecydowanie wyższy, niż w analogicznym okresie roku 2022. 

Import mięsa drobiowego z Ukrainy wzrósł o niemal 100%

Nie ma nic dziwnego w tym, że producenci drobiu z UE czują się zagrożeni. Jak podaje portal wiadomoscihandlowe.pl, import mięsa drobiowego pochodzącego z Ukrainy na początku roku 2023 wyniósł 32 306 t, co oznacza, że był on o 94% wyższy, niż na początku roku 2022.

Jak się okazuje, tylko w styczniu import mięsa drobiowego wyniósł ponad 16 tys., czyli o 77% więcej niż w tym samym okresie 2022 r., z czego ponad 7 t stanowił import mięsa mrożonego (85% więcej niż w 2022 r.) i ponad 6 t import mięsa świeżego (47% więcej niż w 2022 r.).

Wzrost importu jaja w tym roku wzrósł już o 1370% 

Zwiększeniu uległ również import jaj, który wyniósł 4 457 t, co daje 1 370% więcej w porównaniu do początku roku ubiegłego.  Natomiast w pierwszym miesiącu roku 2023 do UE wjechały 2 573 t jaj, czyli o 1 446% więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, z czego 1 839 t stanowiły jaja świeże, co dało o 2 485% więcej, niż w roku 2022. 

Na temat sytuacji na rynku drobiarskim wypowiedział się Paweł Podstawka, będący prezesem Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, który przyznał, że to, co dzieje się w branży drobiarskiej nie zwiastuje niczego dobrego. 

Kernel Holding opuszcza polską Giełdę Papierów Wartościowych

Kernel Holding to firma zrzeszająca spółki z Holandii, Cypru czy Luksemburga. Choć główna siedziba firmy znajduje się w Luksemburgu, to działalność prowadzona przez udziałowców ma miejsce na Ukrainie, w związku z czym jest traktowana jako największa ukraińska spółka notowana na warszawskiej giełdzie. Kernel na Ukrainie produkuje olej słonecznikowy i handluje uprawianym tam zbożem. W notowaniach indeksów giełdowych Ukraina posiada 40% udziałów, a jej wartość jest wyceniana na 1,6 mld zł. Okazuje się jednak, że pozycja, którą Kernel zajmuje, nie napawa nadziejami na przyszłość właścicieli spółki, dlatego ci zamierzają wycofać się z polskiej giełdy papierów wartościowych. 

Akcje Kernela po niecałe 20 zł 

Główny akcjonariusz Kernela Namsen Limited zamierza ogłosić wezwanie delistingowe, gdzie na sprzedaż będzie 52,057, 219 akcji, z czego każda do nabycia w cenie 18,50 zł. W chwili pojawienia się na rynku polskim Kernela w 2007 r. ich akcje były do kupienia w cenie 24 zł za sztukę, czyli znacznie więcej niż obecnie. 

Jakie są główne powody wyjścia z GPW Kernela? 

W liście wystosowanym przez Namsen Limited do Domu Maklerskiego Trigon pośredniczącego w wezwaniu do sprzedaży akcji uzasadniony został powód decyzji akcjonariuszy Kernela. Jedną z głównych przyczyn było niepodnoszenie przez spółkę kapitału poprzez ofertę publiczną w celu finansowania swojego wzrostu, a właśnie dlatego Kernel przystąpił do GPW. Wśród dalszych niezadowoleń pojawiały się: 

  • niskie zainteresowanie analityków biur maklerskich przygotowywaniem raportów na temat spółki, ponieważ początkowo było ich minimum 7, a teraz nie więcej niż 4, co zdaniem Nansen Limited doprowadziło do osłabienia płynności akcji, 
  • brak widocznej poprawy sytuacji spółki pomimo podejmowanych przez nią prób zainteresowania inwestorów, 
  • spadek kursu akcji, na który wpływ ma mieć “cykliczna natura działalności Kernela w połączeniu ze zwiększoną zmiennością na globalnych rynkach, utrudniająca przewidzenia i prognozowania”,  
  • brak zainteresowania polskich akcjonariuszy mniejszościowych popieraniem akwizycji, które Kernel przeprowadzał przy wskaźnikach przewyższających wartość spółki, 
  • odrzucenie przez akcjonariuszy mniejszościowych propozycji utworzenia funduszu ratunkowego po wybuchu wojny. 

Jeśli dojdzie do wycofania Kernela z giełdy, Namsen Limited będzie mógł w 100% skupić się na realizacji strategicznych planów i ważnych interesów spółki. 

oprac. Justyna Czupryniak 

źródło: businessinsider.pl, wiadomoscihandlowe.pl 
fot. envatoelements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 19:44