StoryEditorPolska

Jak wojna w Ukrainie wpłynęła dotąd na polskie rolnictwo?

25.03.2022., 11:03h
Podczas posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP poruszono temat sytuacji na rynkach rolnych oraz konsekwencji, które dotknąć rolników w związku z wojną w Ukrainie.

Kaczmarczyk: mimo wojny w Ukrainie ​Polska jest samowystarczalna żywnościowo

W spotkaniu uczestniczył także pełnomocnik Rządu ds. Przetwórstwa i Rozwoju Rynków Rolnych, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Norbert Kaczmarczyk.

– Ministerstwo rolnictwa monitoruje na bieżąco sytuację na poszczególnych rynkach rolnych, w tym przede wszystkim poziom cen produktów rolnych oraz środków do produkcji. W wyniku wojny prawie wszystkie podmioty łańcucha dostaw doświadczają poważnych problemów. Dynamiczny wzrost cen nawozów, węgla, paliw, gazu i energii elektrycznej powoduje wzrost kosztów produkcji żywności – powiedział Norebet Kaczmarczyk.

Wiceminister rolnictwa zapewniał także, że Polska, mimo wojny w Ukrainie oraz niepewności uczestników łańcucha dostaw żywności, jest całkowicie samowystarczalna pod kątem produkcji podstawowych produktów żywnościowych, ponieważ posiadamy duże rezerwy w dysponowaniu żywnością, np. 80 proc. wyprodukowanych zbóż wykorzystujemy na własnym rynku.

Co więcej, Polska znajduje się na 3 miejscu w UE, jeśli chodzi o najwyższy dodatni bilans handlowy. Eksport artykułów rolno-spożywczych w 2021 roku wyniósł ok. 37,4 mld EUR (ok. 170,8 mld zł), czyli o 9 proc. więcej niż w 2020 r (24 mld EUR). Jest to najwyższy w historii poziom eksportu żywności.

Dopłaty do nawozów mają pomóc rolnikom

Uchwała Rady Ministrów z dnia 18 marca 2022 r., która zawiera szczegóły dotyczące programu dopłat do nawozów (zakupionych w terminie od 1.09.2021 r. do 15.05.2022 r.), została zgłoszona do Komisji Europejskiej z prośbą o notyfikację. Pomoc w wysokości ok. 3,9 mld zł ma przysługiwać producentom rolnym zagrożonym utratą płynności finansowej.

W związku ze wzrostami cen paliw i energii, ministerstwo rolnictwa wystąpiło do instytucji związanych z sektorem paliwowym, energetycznym i środowiskowymi z prośbami (wg kolejności) o:

  • uwzględnienie specyfiki sektora rolnego w podejmowanych działaniach na rynku paliwowym
  • podjęcie działań wspierających energochłonne branże sektora rolno-spożywczego;
  • o zmianę rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 listopada 2021 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych oraz w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej lub ciepła (Dz.U. 2021 poz. 2209).

Podczas posiedzenia dyskutowano także nt.

  • konsekwencji zmian i wzrostu cen produkcji w rolnictwie europejskim,
  • wpływu wojny w Ukrainie,
  • dokumentów strategicznych Unii Europejskiej.

Obejrzyj nasz wywiad z Janem Krzysztofem Ardanowskim: Dopłaty do nawozów są zbyt małeOprac. Natalia Marciniak-Musiał

Fot. www.prezydent.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 22:47