Bruksela szykuje nowy obowiązek. Rolnicy będą musieli się szczegółowo spowiadaćSierszeńska
StoryEditorPomysły UE uderzają w rolników

Bruksela szykuje nowy obowiązek. Rolnicy będą musieli się szczegółowo spowiadać

16.04.2024., 15:37h
Rolnicy walczą z unijną biurokracją, tymczasem Bruksela chce im zafundować kolejny absurd. Od 2025 roku mają spowiadać się z każdego użycia środków ochrony roślin. W specjalnym rejestrze trzeba będzie podać nazwę oprysku, datę jego wykonania, geoprzestrzenną lokalizację plantacji, a nawet BBCH rośliny!

Unia Europejska chce wiedzieć, gdzie, ile i jakie środki ochrony roślin używają rolnicy. Dlatego od 2025 roku zamierza wprowadzić elektroniczny rejestr pestycydów. Budzi to jednak sprzeciw organizacji rolniczych, które zaznaczają, że wprowadzenie dodatkowej biurokracji nie rozwiąże żadnego problemu.

Elektroniczny rejestr pestycydów: jakie obowiązki dla rolnika?

Od 2025 roku rolnicy mają być zobowiązani do wprowadzania do ewidencji stosowania środków ochrony roślin numeru pozwolenia dla danego preparatu, który w Polsce nadaje MRiRW podczas procedury rejestracji, numeru partii oraz daty wyprodukowania stosowanego środka ochrony roślin. Będzie również zobowiązany do podania nazw roślin chronionych oraz agrofagów wg kodów EPPO, czyli Europejskiej i Śródziemnomorskiej Organizacji Ochrony Roślin.

Dodatkowo do elektronicznego rejestru rolnik będzie musiał dołączyć informacje o wszelkich środkach zapobiegawczych lub interwencyjnych, które związane są z realizacją integrowanej ochrony roślin.

- Wymagane jest podanie informacji związanych z identyfikacją agrofagów oraz oceną poziomu ich występowania. Co więcej w elektronicznej ewidencji należy wpisać datę i godzinę rozpoczęcia zabiegu ochronnego oraz fazę rośliny chronionej wg BBCH, dawkowanie środka w litrach lub kg na 1 ha, albo zaprawy nasiennej na 1 tonę. Dodatkowo wymagane jest podanie łącznej wielkości powierzchni, która podlegała ochronie z zastosowaniem danego preparatu (hektar jeśli dotyczyć to będzie stosowania śor, ale także i zastosowanego zaprawionego materiału siewnego, m3 jeśli będzie to pomieszczenie, kg lub tony jeśli chodzi o zaprawienie materiału siewnego). Konieczne będzie podanie geoprzestrzennej lokalizacji chronionej plantacji, wg systemu zarządzania i kontroli IACS – tłumaczy Dolnośląska Izba Rolnicza.

Rolnik będzie musiał zgłosić każde zastosowanie środka ochrony roślin

Izba zaznacza, że każde zastosowanie środka ochrony roślin będzie musiało być prowadzone przez rolnika w formie elektronicznej i zarejestrowane po wykonaniu zabiegu ochronnego.

- W rejestrze muszą być zawarte dane użytych zapraw i dokument ten będzie musiał zostać skrupulatnie wypełniony, także w przypadku zaprawiania i co ważne także w sytuacji zakupu materiału kwalifikowanego. W elektronicznym rejestrze trzeba podać imię i nazwisko doradcy oraz datę, a także treść udzielanych porad. Rolnik będzie miał 30 dni na elektroniczne wprowadzenie powyższych danych do rejestru dla każdego zastosowanego środka ochrony roślin od daty jego zastosowania – wyjaśnia DIR i zaznacza, że dotrzymanie terminów będzie bardzo utrudnione szczególnie w okresie spiętrzonych prac polowych.

Większość rolników bez możliwości prowadzenia elektronicznego rejestr pestycydów

Izba ocenia, że w Polsce tylko 100 tysięcy profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin jest technicznie i organizacyjnie przygotowanych do wprowadzenia elektronicznego rejestru zabiegów ochronnych w produkcji roślinnej.

Poza tym wprowadzenie rozporządzenia spowoduje większe koszty prowadzenia produkcji roślinnej oraz przyczyni się do powstania problemów organizacyjnych.

- Profesjonalny użytkownik zamiast zajmować się technologią produkcji, będzie musiał dużo czasu poświęcić na prace związane z elektronicznym rejestrem zabiegów ochronnych – ocenia Izba i domaga się zawieszenia prac nad wprowadzeniem elektronicznego rejestru środków ochrony roślin.

image
ŚOR

Nowe, biurokratyczne obowiązki w rolnictwie. "To wykluczenie dużej grupy dobrych rolników"

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. maj 2024 14:38