Ciągnik rolniczy z armatą Nietypowy Hubertus w Grubnie pod ChełmnemTomasz Ślęzak
StoryEditorHubertus z potyczką ułanów z bolszewikami

Ciągnik rolniczy z armatą! Nietypowy Hubertus w Grubnie pod Chełmnem

28.10.2023., 17:30h
Grubno to prawdopodobnie jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie można zobaczyć tak niecodzienny zestaw: ciągnik rolniczy z podpiętą armatą polową. A to wszystko można było zobaczyć przy okazji organizacji Hubertusa w Grubnie nieopodal Chełmna.

Hubertus w Grubnie pod Chełmnem

Pokaz jeździeckich umiejętności. Kawalerzyści, którzy kontynuują przedwojenne tradycje związane z polskim wojskiem. Przeprowadzona z dużym rozmachem inscenizacja, której efektów specjalnych mógłby pozazdrościć niejeden film lub program historyczny. Dużo widowiskowej pirotechniki oraz „Pogoń za lisem”. W Grubnie niedaleko Chełmna kolejny raz odbył się Hubertus.

Święty Hubert kojarzy się z myśliwymi. Jest także patronem leśników i jeźdźców. Dla uświetnienia obchodów jego święta kluby jeździeckie przeprowadzają tradycyjną pogoń za lisem. Do ramienia jednego z jeźdźców przyczepiana jest lisia kita. Pozostali uczestnicy pogoni mają za zadanie jak najszybsze jej zerwanie.

Klub Jazdy Konnej Joker podtrzymuje tradycje kawaleryjskie

Hubertus nierozerwalnie związany jest z ułanami. Powiat chełmiński dumny jest ze swoich tradycji kawaleryjskich. Przed wojną w Chełmnie stacjonował 8 Pułk Strzelców Konnych. Brał on udział w kampanii wrześniowej. W latach 90. grupa zapaleńców i miłośników postanowiła reaktywować Pułk. W miejscowości Działowo powstał Klub Jazdy Konnej Joker, który otrzymał imię 8 Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie.

image

Grubno to prawdopodobnie jedyne takie miejsce w naszym kraju, a nawet w Europie, gdzie można zobaczyć tak niecodzienny zestaw maszynowy. Ciągnik rolniczy z silnikiem o mocy 120 KM i ładowaczem czołowym zagregowany z armatą polową wyprodukowaną w Petersburgu w Zakładach Putiłowskich. Stąd jej nazwa „putiłówka”. Wojsko Polskie wykorzystywało wersje przekalibrowane do kalibru 75 mm ze względu na amunicję

FOTO: Tomasz Ślęzak

Jest oficjalnym depozytariuszem przedwojennych tradycji Pułku. W 2007 roku dostał specjalny dekret w tej sprawie z rąk prezesa Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii w Londynie.

Inscenizacja historyczna „Bić bolszewika”

Przy okazji Hubertusa co roku z dużym rozmachem organizowana jest widowiskowa inscenizacja historyczna. Udział w niej biorą kawalerzyści i jeźdźcy zrzeszeni w Klubie Joker oraz członkowie innych klubów jeździeckich. W tym roku została przeprowadzona inscenizacja „Bić bolszewika”, która odnosiła się do wydarzeń wojny polsko-bolszewickiej.

Wydarzenie tradycyjnie miało formę spektaklu przedstawianego nie w teatrze, lecz na kilku­hektarowej łące. Organizatorzy pokazali początek wojny, wyzwalanie Ukrainy, a następnie odwrót wojsk polskich i ponowne odzyskiwanie terenów.

image

Na potrzeby inscenizacji została przygotowana okazała scenografia w postaci wiejskich zabudowań oraz strategicznego dla bolszewików mostu. Zatrudniono także specjalistyczną firmę pirotechniczną, która przeprowadziła około 60 efektownych eksplozji imitujących działania artyleryjskie

FOTO: Tomasz Ślęzak

– Nigdy nie tworzę opowieści, nie mając poparcia w faktach historycznych. One są dla mojego scenariusza kręgosłupem, na którym osadzam fabułę – mówi Jerzy Hanisz, reżyser i scenarzysta widowiska.

Pisanie scenariusza zajęło 1,5 miesiąca. Udział w inscenizacji, poza ułanami z 8 Pułku Strzelców Konnych, wzięły także Jeździecki Klub Sporto wy „Czarna Podkowa” z Grudka im. 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich oraz Stajnia Secesyjna Młynek. Jeźdźcy mają duże doświadczenie w uczestnictwie w historycznych widowiskach.

Hubertus pod Chełmnem ma już długą tradycję

Hubertus w Grubnie wraz z inscenizacją historyczną organizowany jest od 7 lat. Impreza ma długą tradycję. Po raz pierwszy została zorganizowana w drugiej połowie lat 90. w Działowie, gdzie siedzibę i stajnie ma Klub Jeździecki Joker.

– Nasz Hubertus to jedna z nielicznych imprez w kraju, na której pokazujemy naszym klientom i młodzieży historyczne wydarzenia. Ułani, członkowie Klubu Joker, starają się jak najwierniej odzwierciedlać wizerunek i zachowanie przedwojennej polskiej kawalerii, przykładają dużą wagę do szczegółów – informuje Piotr Madej.

Organizatorem Hubertusa w Grubnie była firma Agro Sieć. Tygodnik Poradnik Rolniczy jest patronem medialnym wydarzenia.

Tomasz Ślęzak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 01:49