Potężny grad zniszczył wszystkie uprawy! Jest apel o stan klęski żywiołowejKrzysztof Chmiel/Canva
StoryEditorDramat na Lubelszczyźnie

Potężny grad zniszczył wszystkie uprawy! Jest apel o stan klęski żywiołowej

20.05.2024., 10:39h
Dramat na Lubelszczyźnie. Potężny grad dobił uprawy, których nie zniszczyły przymrozki. Wielu rolnikom nie zostało nic. - Straty wynoszą 100 proc. Należy pilnie ogłosić stan klęski żywiołowej - mówi sadownik Krzysztof Chmiel.

Dramat na Lubelszczyźnie. Potężne gradobicie, które 19 maja wieczorem przeszło w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Urzędowa, Białowody, Przytyku, Wandalina, Chruśliny, Bełżyc i we wschodniej części woj. lubelskiego zniszczyło rolnikom uprawy. To, czego wcześniej nie uszkodziły przymrozki, teraz zbił grad. Sadownicy w tym regionie stracili wszystkie plony. Z malin, jabłek, czereśni, porzeczek w wielu sadach nie zostało nic. Gradziny wyrządziły też szkody w rzepaku, zbożach, burakach cukrowych i kukurydzy.

- W kilkanaście minut wszędzie zrobiło się biało, dosłownie jak w zimie. Zawiązki, którym udało się ocaleć po przymrozkach zostały całkowicie zniszczone. W moim sadzie są całe zsiekane. Dramat. Nic już mi nie zostało – mówi nam pan Janusz spod Opola Lubelskiego.

"Czas na ogłoszenie stanu klęski żywiołowej". Konferencja z wojewodą i marszałkiem

Także Krzysztof Chmiel, rolnik z Lubelszczyzny znany jako Malinowy Polak jest załamany tegorocznymi kataklizmami, czyli przymrozkami i gradem. Jego zdaniem władze powinny ogłosić stan klęski żywiołowej w najbardziej poszkodowanych regionach. Dziś o godz. 14.00 organizuje w tej sprawie konferencję prasową. Ma wziąć w niej udział Wojewoda Lubelski i Marszałek Sejmiku Wojewódzkiego.

- Jeżdżę od rana po zniszczonych wsiach. Sytuacja jest dramatyczna. Zniszczenia wynoszą 100 proc. Grad był tak potężny i w takiej ilości, że do godz. 8.00 rano utrzymał się w sadach. Ja w życiu czegoś takiego nie widziałem. Na drodze leżało aż pół metra tego gradu. Liście drzew są pocięte, gałęzie połamane, zawiązki poszatkowane. Tam nie zostało nic. A najgorsze jest to, że rolnicy te szkody odczują też w następnym sezonie. Dlatego należy pilnie ogłosić stan klęski żywiołowej - mówi w rozmowie z nami Chmiel. Podkreśla, że przez grad wiele rolniczych rodzin zostanie bez płynności finansowej.

- Potrzebna jest pilna pomoc, na tu i teraz. Rolnicy nie mogą czekać - mówi.

Gmina chce połączyć dwie akcje szkodowe: przymrozki i grad

Także mieszkańcy gminy Chodel mówią, że tak silnego gradobicia nie pamiętają. W 15 minut na ich podwórkach i polach zrobiło się biało, a grad dobił uprawy, których nie zniszczyły przymrozki. 

- Najgorzej sytuacja wygląda w Lipinach, Siewalce, Adelinie i Przytykach. Tam grad stłukł wszystko, straty są największe. Będziemy konsultowali się z Urzędem Wojewódzkim, jak połączyć dwie akcje szkodowe. Bo w tej chwili cały czas przyjmujemy wnioski o szacowanie strat w uprawach spowodowanych wiosennymi przymrozkami – mówi tygodnikowi Wspólnota Opolska Karolina Rzedzicka, wójt gminy Chodel.

Straty po gradzie także w innych regionach Polski

Grad wyrządził szkody także w miejscowości Suchedniów (woj. świętokrzyskie), w okolicach Lubawy (woj. warmińsko-mazurskie, Łodzi czy Ostrowa Wielkopolskiego.

Przed nami kolejne burze z gradem

Niestety, synoptycy nie mają dobrych wiadomości. Prognozują, że dziś w całym kraju mogą się pojawić burze z ulewami i gradem o średnicy nawet 3 cm. Miejscami może spaść nawet 50 mm wody. Spodziewany jest też silny wiatr.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 10:24