KE wycofuje się z Zielonego Ładu? Zaskakujące przecieki z BrukseliBeata Dąbrowska
StoryEditorKoniec Zielonego Ładu?

KE wycofuje się z Zielonego Ładu? Zaskakujące przecieki z Brukseli

14.09.2023., 17:43h
Komisja Europejska rozważa rezygnację z wprowadzenia rygorystycznych zasad dobrostanu zwierząt. Jak donosi brytyjski Financial Times, Bruksela policzyła, że koszty zielonej transformacji będą zbyt wysokie. Dlatego wycofuje się ze swoich deklaracji.

Komisja Europejska wielokrotnie zapowiadała wdrożenie wyśrubowanych wymogów dotyczących dobrostanu zwierząt. Chodzi m.in. o zakaz stosowania klatek, zabijanie jednodniowych piskląt oraz sprzedaż i produkcję futer.

Wprowadzenie takich zakazów i innych restrykcyjnych przepisów dotyczących zwierząt miało być wynikiem petycji Koniec Epoki Klatkowej (End the Cage Age), którą w 2020 r. podpisało 1,4 mln osób. Jeszcze więcej osób, bo aż 1,5 mln opowiedziało się za zakazem zaprzestania hodowli zwierząt na futro.

KE zrezygnuje z podwyższonego dobrostanu zwierząt?

Jednak zdaniem brytyjskiego dziennika Financial Times, który powołuje się na trzech wysokich rangą unijnych urzędników, Komisja całkowicie odrzuciła te propozycje – łącznie z wprowadzeniem prawa dotyczącego zrównoważonej żywności, którego celem jest zwiększenie produkcji zielonej żywności w całej UE. Z kolei zdaniem innego urzędnika KE dokona przeglądu planu dobrostanu zwierząt i zaproponuje tylko jego uproszczoną wersję.

Dobrostan zwierząt za drogi. "Koszty rolników mogą wzrosnąć o 15 proc."

Brukselę do ponownego rozważenia tych kwestii skłoniły obawy, że proponowane zmiany mogą jeszcze bardziej zwiększyć ceny żywności, które i tak wzrosły gwałtownie po zeszłorocznej inwazji Rosji na Ukrainę.

- Niektórzy w Komisji martwią się kosztami – powiedział dziennikarzom Financial Times, Joe Moran, dyrektor ds. polityki europejskiej w Four Paws, grupie prowadzącej kampanię na rzecz dobrostanu zwierząt.

Z projektu oceny wpływu dotyczącego propozycji w zakresie dobrostanu zwierząt, którą widział Financial Times, wynika, że ​​koszty rolników mogą wzrosnąć średnio o około 15 procent, co „może skutkować wyższymi cenami dla konsumentów” i wzrostem importu.

Jajko droższe nawet o 60 centów

Zakaz zabijania jednodniowych piskląt płci męskiej podniósłby cenę kilkunastu jaj nawet o 60 centów. Zgodnie z projektem powiększenie powierzchni, w której trzymane są brojlery, wiązałoby się z dodatkowymi kosztami o 12 centów.

KE zajmie się ponownie dobrostanem zwierząt 

Komisja Europejska twierdzi, że ​​jest zdecydowana dokonać w tym roku przeglądu przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt. „Prowadzone obecnie prace przygotowawcze obejmują ustawodawstwo dotyczące dobrostanu zwierząt utrzymywanych i hodowanych ze względów ekonomicznych” – stwierdzono.

Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa-Cogeca, powiedział, że unijni rolnicy mogą poprzeć wiele zmian, ale pod warunkiem, że otrzymają pomoc finansową na ich wdrożenie i jeśli importowane mięso będzie podlegało tym samym standardom.

To w praktyce oznaczałby koniec handlu z wieloma partnerami handlowymi, takimi  jak Brazylia, Ukraina czy Tajlandia. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiłby się komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis.

"To koniec Europejskiego Zielonego Ładu jaki znamy​"

Przecieki z Brukseli wydają się znajdować potwierdzenie w orędziu przewodniczącej Komisji Europejskiej. Podczas dorocznego przemówienia „O stanie Unii”, Ursula von der Layen nie wspomniała ani słowa o kwestiach dobrostanu zwierząt, czyniąc jednocześnie pojednawcze gesty w kierunku rolników.

- Konsekwencje napaści Rosji na Ukrainę, zmiany klimatyczne, powodujące susze, powodzie, pożary lasów, a także nowe zobowiązania coraz mocniej wpływają na pracę rolników i ich dochody. Musimy wziąć to pod uwagę - powiedziała wczoraj szefowa KE. 

Tzw. organizacje pro-zwierzęce już podniosły alarm twierdząc, że zostały... zdradzone.

- To koniec Europejskiego Zielonego Ładu, jaki znamy - skomentował Gerardo Fortuna dziennikarz brukselskiego Euractive.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. wrzesień 2023 11:19