Mercosur i UEJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorUmowa o wolnym handlu

Niemiecki minister rolnictwa oszalał?! Chce szybkiego podpisania umowy z Mercosurem. Za nic ma ostrzeżenia rolników

06.12.2023., 13:30h
Niemieccy rolnicy mają wiele obaw co do tego, czy podpisanie umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Mercosurem wyjdzie im na dobre. Zupełnie inaczej jest w przypadku niemieckiego ministra rolnictwa Cema Özdemira, który lekceważy apele rolników i uparcie głosuje za zawarciem porozumienia.

Niemieccy rolnicy obawiają się o przyszłość rolnictwa

Jak poinformował portal Top Agrar.com, niemieccy rolnicy mają wiele obaw co do tego, jakie poniosą skutki podpisania umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Mercosurem. Zdaniem farmerów, zawarcie porozumienia może doprowadzić do zalania ich krajowego rynku tanią wołowiną i zbożami z Ameryki Południowej.

Dla rolników z Niemiec szczególnie niepokojący jest fakt, że nie mają wsparcia w osobie Özdemira, który z przerażeniem patrzy na nieustannie odkładany termin podpisania umowy o wolnym handlu. Polityk wróży również utratę szansy na transakcję, o czym poinformował podczas II konsultacji rządu niemiecko-brazylijskiego. Zdaniem ministra, złożenie podpisów na stosownym dokumencie, byłoby równoznaczne z osiągnięciem większej trwałości i strategicznego wzmocnienia relacji. Ponadto Özdemir uważa, że dla rządu Niemiec praca na rzecz handlu i zrównoważonego rozwoju pozostaje priorytetem.

O krok od podpisania umowy UE i Mercosur

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen jeszcze w tym tygodniu miała udać się z wizytą do Rio de Janeiro, gdzie zostało zaplanowane podpisanie umowy o wolnym handlu, wyjazd ten jednak odwołała. W delegacji Von der Layen miał towarzyszyć Valdis Dombrovskis, ale podróż została odwołana z uwagi na brak osiągnięcia porozumienia przez jedno z państw członkowskich Mercosuru, Argentynę.

Dlaczego Argentyna nie podjęła decyzji w sprawie Mercosuru?

Jak wynika z relacji niemieckiego Top Agrar, Argentyna nie doszła do porozumienia w sprawie Mercosuru przed przyjazdem przedstawicieli UE, ponieważ nowo powołany rząd, na czele którego stanął Javiera Milei, obejmie władzę dopiero w niedzielę, a  dotychczasowy poprzednik Mieli, Alberto Fernandes, zrezygnował z podjęcia decyzji w sprawie umowy o wolnym handlu i powiedział, że jest to zadanie dla nowego rządu.

Scholz i Özdemir za podpisaniem umowy o wolnym handlu

Nie tylko niemiecki minister rolnictwa opowiada się za podpisaniem umowy o wolnym handlu z Mercosurem. Zdanie Özdemira popiera również obecny kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który podkreśla, że wraz z prezydentem Brazylii Luizem Inácio Lulą są zmotywowani do zawarcia porozumienia, natomiast Özdemir nalega na szybkie zakończenie negocjacji i podpisanie umowy. Okazuje się również, że jeżeli mieszkańcy Ameryki Południowej nadal będą chcieli zawrzeć umowę handlową to unijny komisarz ds. handlu, którym jest Dobrovskis, jest w stanie nadać sprawom polityczny impuls.

Umowa o wolnym handlu 

Umowa o wolnym handlu, której zawarcie pomiędzy UE a Mercosur nieustannie odwodzi się w czasie, jest zawieszona od roku 2019. Wówczas doszło do porozumienia w negocjacjach, które nigdy nie zostało ratyfikowane.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: TopAgrar.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 02:28