Strajk rolników w Irlandii: ”urzędnicy z Brukseli są daleko od realiów rolnictwa”Justyna Czupryniak/Canva/IrishFarmer‘s Association/X
StoryEditorProtest rolników w Irlandii

Strajk rolników w Irlandii: "urzędnicy z Brukseli są daleko od realiów rolnictwa"

02.02.2024., 13:00h
Protesty rolników ogarnęły Europę. Niemalże każdego dnia do akcji protestacyjnych włączają się kolejne państwa. Obecnie poza wymienianymi już wszędzie rolnikami m.in. z Polski, Francji i Niemiec protestują również Irlandczycy. Jakie są ich postulaty?

Protest rolników w Irlandii

Protest rolników w Irlandii rozpoczął się 1 lutego br. Za jego organizację odpowiada Irlandzkie Stowarzyszenie Rolników (IFA). Demonstracje trwają we wszystkich hrabstwach Republiki Irlandii. Celem protestów jest okazanie solidarności z rolnikami pochodzącymi z pozostałych państw Unii Europejskiej. Jak przyznał szef IFA, Francie Gorman, irlandzcy farmerzy obserwują to, co dzieje się na eurounijnej arenie i zgadzają się ze stwierdzeniem, że podejmowane przez urzędników w Brukseli decyzje ws. rolnictwa są oderwane od rzeczywistości.

Jak poinformował portal farmersjournal.ie, do akcji protestacyjnej włączył się również przewodniczący IFA, Tom Lane, który stwierdził, że aktualnie rolnicy mają dość bycia etykietowanymi podmiotami szkodliwymi dla środowiska, złymi z tego lub innego powodu, którzy jednocześnie muszą zajmować się produkcją żywności oraz zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego przy jednoczesnym zaostrzaniu prawodawstwa w Unii Europejskiej mającego wpłynąć na ochronę środowiska.

Dlaczego rolnicy w Irlandii protestują?

Protest rolników w Irlandii trwa z tych samych powodów, z których odbywa się w takich państwach jak: Polska, Francja, Niemcy, Belgia, Hiszpania, Włochy, Portugalia, Rumunia, Holandia i Węgry. 

Irlandzcy rolnicy stwierdzili, że koniecznie muszą okazać solidarność z kolegami z pozostałych państw, które dołączyły do protestu już wcześniej. Jak mówili podczas akcji demonstracyjnych, oni również nie zgadzają się z założeniami Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz Zielonym Ładem. Ponadto zauważają, że mimo wyśrubowanych wymogów, do których spełniania zobligowała ich UE, od 25 lat nie zaobserwowali wzrostu cen żywności. Rolnicy z Irlandii wskazują również, że działania podejmowanie przez unijnych ekspertów od rolnictwa przekładają się na wzrost kosztów produkcji jednocześnie obniżając marżę.

Co ciekawe, irlandzcy rolnicy określają swój protest mianem "pokojowego", ponieważ problemy, z którymi wyszli na demonstracje dotyczą unijnej polityki rolnej, a nie również krajowej, tak ja ma to miejsce np. w Niemczech, gdzie farmerzy obawiają się odebrania dopłat do paliwa rolniczego. Mimo to, Irlandczycy uważają, że w geście solidarności należy protestować. Jak poinformowali organizatorzy protestu, będzie on przybierał na sile dopóki IFA nie spotka się z rządem. 

Seán McNamara popiera działania irlandzkich rolników 

W dzień rozpoczęcia protestu funkcję prezesa Irlandzkiego Stowarzyszenia Hodowców Bydła i Owiec (ICSA) objął Seán McNamara, który wyraził poparcie dla działań rolników w nie tylko w Irlandii, ale również w całej Europie.

Jak protestują rolnicy w Irlandii?

Postawa protestacyjna irlandzkich rolników jest faktycznie pokojowa. Na ulice nie polała się gnojowica, nie były palone stosy słomy i odpadów z produkcji rolnej, nie powstały również barykady. Rolnicy zablokowali jednak znaczną część kraju, wjeżdżając ciągnikami na autostrady, mosty drogi lokalne. Poniżej relacja. 

Rolniku, dowiedz się, jak zgłosić protest? Poradnik punkt po punkcie oraz przeczytaj, jaki wiersz o nieudolnej polityce rolnej Unii Europejskiej napisali polscy rolnicy. CZYTAJ WIERSZ

image
STRAJK generalny rolników!

PILNE! Protesty rolników w całej Polsce. Blokady dróg i autostrad przez 30 dni

oprac. Justyna Czupryniak 

Źródło: farmersjournal.ie, irishfarmerassociation.ie

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 10:28