StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolnicy mówią "sprawdzam" premierowi. "Jeśli nie spełni obietnic, to wyjdziemy na ulice"

12.01.2023., 13:01h
Po rozmowach z premierem pogotowie strajkowe rolników zostaje utrzymane. Teraz rolnicy czekają na realizację podjętych ustaleń. - Jeśli nie będzie kompromisu, wyjdziemy na ulice - ostrzegają. Co obiecał im rząd?

10 stycznia premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk spotkali się z przedstawicielami Pogotowia Strajkowego Rolników w skład którego wchodzą NSZZ RI „Solidarność”, OPZZRiOR, ZZR Samoobrona, ZZR Korona, ZZR Ojczyzna oraz Instytut Gospodarki Rolnej. Rozmowy dotyczyły cen zbóż, nawozów i paliwa, utworzenia funduszu gwarancyjnego oraz wsparcia produkcji trzody chlewnej. O przebiegu spotkania pisaliśmy TUTAJ.

 

Jakie postulaty mają rolnicy?

Rolnicy domagali się m.in. wstrzymania niekontrolowanego napływu zbóż do Polski, utworzenia korytarzy drogowych dla zbóż do portu, wzmocnienia kontroli ziarna z Ukrainy, uruchomienia skupu interwencyjnego zbóż, kukurydzy i rzepaku po średniej cenie GUS, kontynuacji wsparcia produkcji świń, stawki zwrotu akcyzy w wysokości 2,50 zł/l, obniżenia cen nawozów do 2500 zł/t oraz wprowadzenia Funduszu Gwarancyjnego, wakacji kredytowych i programu oddłużeniowego dla rolników. 

 

Kowalczyk: wystąpiliśmy o zakończenie derogacji na transport zboża z Ukrainy  

W odpowiedzi udzielonej wczoraj na te postulaty resort rolnictwa zapewnił, że zboże z Ukrainy jest ewidencjonowane i kontrolowane, a do Polski z Ukrainy napływa jedynie zboże: nasienne - kontrolowane przez PIORiN, paszowe - przez inspekcję Weterynaryjną oraz konsumpcyjne - przez IJHARS. Minister wyjaśnił, że w porozumieniu z rządem Ukrainy został zastopowany niekontrolowany napływ tzw. zboża technicznego. Poinformował również, że wzmocnione zostaną kontrole jakości napływającego zboża, w tym zawartości pozostałości pestycydów. W tym celu zostały zakupione specjalistyczne urządzenia - chromatografy. Minister wystosował też do Komisji Europejskiej pismo w sprawie zakończenia derogacji na transport zboża z Ukrainy na terytorium Unii Europejskiej.
 
- Taki wniosek zostanie przedstawiony na najbliższej Radzie Ministrów ds. Rolnictwa UE, która odbędzie się 30 stycznia br. O poparcie tego wniosku zwróciłem się do Ministrów Rolnictwa: Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii – wyjaśnił Kowalczyk.
 
Minister poinformował również, że ze stroną ukraińską prowadzone są rozmowy o wprowadzeniu deklaracji przewozowej dla zbóż z określeniem końcowego odbiorcy transportu.
 
Ma zostać przeanalizowana także propozycja utworzenia terminala zbożowego w Świnoujściu w celu udrożnienia eksportu.

 

2,50 zł dotacji do zakupu oleju napędowego i specjalne znakowanie paliwa rolniczego?

W celu utrzymania opłacalności produkcji rolniczej resort rolnictwa analizuje możliwość zastosowania specjalnego znakowania paliwa przeznaczonego do produkcji rolnej.
 
Ponadto rząd zamierza wystąpić z wnioskiem do Komisji Europejskiej o zgodę na zwiększenie dotacji do paliwa rolniczego (ponad akcyzę) w kwocie do 2,50 zł/1 litr jako rekompensatę za wzrost cen. 

 

Minister rolnictwa: pracujemy nad obniżeniem cen nawozów

Minister zapewnia też, że są prowadzone prace nad systemem wsparcia, który wpłynąłby na obniżenie kosztów produkcji nawozów. W tej sprawie są prowadzone rozmowy z przedstawicielami zakładów azotowych.

 

Będą wakacje kredytowe dla rolników?

Z kolei w sprawie wakacji kredytowych dla rolników niezbędna jest zgoda Komisji Europejskiej na traktowanie gospodarstw rolnych tak jak gospodarstw domowych. Wówczas, jak twierdzi Kowalczyk, byłyby możliwe mechanizmy dotyczące tych drugich. O taką zgodę do Komisji Europejskiej rząd już wystąpił.
 
W zakresie opłacalności produkcji rolnej rząd proponuje rozszerzenie możliwości oddziaływania na rynkach przez Krajową Grupę Spożywczą. W tym zakresie chodzi o rozszerzenie m.in. możliwości handlu nawozami, zbożem i odbudowę lokalnego przetwórstwa.

 

Fundusz Gwarancji Rolnych wreszcie powstanie?

Co do Funduszu Gwarancji Rolnych Kowalczyk wyjaśnia, że odpowiedni projekt ustawy został już przygotowany i w najbliższym czasie powinien trafić do konsultacji społecznych. Realnym terminem wejścia w życie tej ustawy ma być przełom kwietnia i maja br.
 
Kowalczyk proponuje także kontynuowanie programów wsparcia producentów świń. 

 

Polnicy podtrzymują pogotowie strajkowe, ale protestów 17 stycznia nie będzie

Ta odpowiedź nie do końca satysfakcjonuje przedstawicieli rolników, dlatego podjęli oni decyzję o utrzymaniu pogotowia strajkowego. Jednocześnie, jak informuje nas Adrian Wawrzyniak, rzecznik NSZZ Solidarność RI, zaplanowane na 17 stycznia protesty NSZZ Solidarność RI zostają zawieszone.
 
- Pogotowie strajkowe zostało utrzymane. W dalszym ciągu będziemy prowadzić trójstronny dialog z Premierem i MRiRW w celu osiągnięcia szerszych zmian i regulacji w dziedzinie gospodarki rolnej naszego kraju oraz będziemy monitorować terminy i postępy realizacji poszczególnych postulatów. Jednak mimo zapewnień o działaniach i zrozumieniu naszych problemów, nie zapominamy w jak trudnej sytuacji znajdują się obecnie polskie gospodarstwa rolne. W związku z powyższym, w dalszym ciągu będziemy zdecydowanie naciskać na rząd, proponować rozwiązania, a w przypadku braku dialogu i kompromisu będziemy manifestować nasze niezadowolenie, wychodząc na ulice i obierając inne formy protestu - wyjaśnia NSZZ Solidarność RI.

oprac. Kamila Szałaj, fot. NSZZ Solidarność RI

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 04:48