StoryEditorWiadomości rolnicze

Setki ciągników blokują autostradę, sklepy i miasta. Rozpędza się fala rolniczych protestów w Europie

07.02.2022., 13:02h
Rolnicze protesty przybierają na sile w całej Europie. Wyjątkowo napięta sytuacja jest w Grecji, gdzie farmerzy od trzech dni blokują autostradę. Wysokie koszty produkcji i drapieżna polityka sieci handlowych zmusiły rolników do demonstracji także w innych krajach. 

Przez Europę i nie tylko przetacza się fala rolniczych protestów. Niedawno pisaliśmy o strajkach w Niemczech, Czechach, Irlandii i Hiszpanii. Teraz do grona rolników, którzy publicznie manifestują swoje niezadowolenie dołączyli Grecy i Francuzi. Kolejne protesty zorganizowali także niemieccy farmerzy. Zła sytuacja zmusiła do wyjścia na ulice również kanadyjskich gospodarzy.

Grecja: setki ciągników od trzech dni blokuje autostradę

Greccy rolnicy od trzech dni – od piątku 4 lutego – blokują autostradę PATHE w miejscowości Larisa w centrum kraju. Protestują w ten sposób przeciwko gwałtownie rosnącym cenom energii i paliw. Domagają się także dopłat do pasz, zniesienia VAT-u na media, wyższych odszkodowań za klęski żywiołowe i natychmiastowych działań rządu, które poprawiłyby opłacalność produkcji rolniczej. Propozycję pomocy w wysokości 170 mln euro przedstawioną przez tamtejszego ministra rolnictwa Spiliosa Libanos nazwali „kpiną”. 

Domagają się więc spotkania z władzami kraju. Zapowiadają, że nie zejdą z drogi, póki nie dojdzie do rozmów. 


Jak informuje Reuters, szef stowarzyszenia rolniczego Karditsa, Kostas Tzelas, wyliczył, że drastyczny wzrost cen spowodował zwiększenie kosztów produkcji o połowę.  

- Prosimy o konkretne środki, które pozwolą na realne rozwiązanie naszych problemów. Inaczej nie będziemy już mogli żyć w naszych wioskach – powiedział Tzelas.

Niemcy: rolnicy zablokowali sklepy sieci Aldi

Z kolei niemieccy producenci mleka protestowali w miniony piątek 4 lutego przed siecią sklepów Aldi. Była to reakcja na zapowiedź firmy, że  w najbliższych latach będzie stopniowo sprzedawać więcej mleka i mięsa pochodzącego od zwierząt, które mają zapewniony dobrostan na najwyższym poziomie. 

Jednocześnie rolnicy zwracają uwagę, że choć wymagania sklepów i konsumentów rosną, to rolnikom za ich spełnienie nikt nie chce więcej płacić. Sieci stosują wobec nich politykę niskich cen i nie zgadzają się na podwyżki.

- Nie opowiadamy się przeciwko większemu dobrostanowi zwierząt. Ale chcemy, by nam płacono więcej za produkty z takiej hodowli. W przeszłości mieliśmy złe doświadczenia – mówi cytowany przez br.de przewodniczący stowarzyszenia rolników Dillinger, Eugen Bayer.

Francja: na półkach największych sieci króluje źle oznakowane mięso z importu

Fala rolniczych protestów przetacza się także przez Francję. Tydzień temu w całym kraju farmerzy strajkowali przeciwko cenom narzucanym przez dużych detalistów.

A 4 i 5 lutego w kilku miastach zablokowali ciągnikami dostęp do supermarketów: Leclerc, Lidl i Intermarché. Zwrócili  w ten sposób uwagę na problem cen i marż w sektorze spożywczym.

Rolnicy udali się do każdego z tych sklepów, by skontrolować ceny żywności i pokazać konsumentom, ile na danym produkcie zarabia rolnik, a ile sieć. Okazało się też, że na półkach sklepowych króluje mięso z importu. Są także źle oznakowane. 

Kanada wprowadza stan wyjątkowy w związku z protestami

Natomiast w Kandzie rolnicy protestują razem z kierowcami ciężarówek i bankrutującymi przedsiębiorcami. Sprzeciwiają się obowiązkowi szczepienia na COVID-19 oraz antykoronawirusowym restrykcjom. Stolica Kandy Ottawa jest praktycznie zabalowana. 

Manifestujących przybywa z godziny na godzinę. Dlatego władze miasta zdecydowały się na wprowadzenie stanu wyjątkowego. 

Polscy rolnicy też nie siedzą z założonymi rękami. Blokady i protesty w całym kraju

W Polsce początek roku też  upływa pod znakiem rolniczych protestów. Strajkowali plantatorzy buraka cukrowegosadownicyrolnicy z Pomorza Zachodniego, a w lutym drogi w całym kraju zablokują działacze AgroUnii. 

 Kamila Szałaj, fot. Syndicat Fdsea Gard

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 22:57