StoryEditorEFR w Jasionce

Ukraiński szef dyplomacji z nagrodą im. Józefa Ślisza podczas Europejskiego Forum Rolniczego

08.04.2023., 12:04h
„Tygodnik Poradnik Rolniczy” wspólnie z Fundacją Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej już po raz piąty nagrodził rolników wprowadzających w swoich gospodarstwach innowacyjne rozwiązania. Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce było także tradycyjnie okazją do wręczenia nagrody im. Józefa Ślisza.

Nagroda im. Józefa Ślisza przyznana po raz piąty

Nagroda im. Józefa Ślisza przyznawana jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej osobom lub instytucjom, które wyróżniają się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz wspierają szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich.

Nagroda upamiętnia postać Józefa Ślisza, lidera chłopskiego, który angażował się w działalność społeczno-polityczną zmierzającą do wspierania rozwoju polskiej wsi i przemian demokratycznych. Był współorganizatorem NSZZRI „Solidarność” i organizatorem strajków chłopskich w 1981 r. Był także sygnatariuszem porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Po 1989 r. został wybrany wicemarszałkiem Senatu RP. Jego grób znajduje się w oddalonej kilka kilometrów od Jasionki Łące, rodzinnej miejscowości Józefa Ślisza.

Nagroda jest przyznawana przez jej Collegium od 2017 r., w którego skład wchodzą: Elżbieta Bieniasz – córka Józefa Ślisza, Jarosław Kaczyński – prezes Prawa i Sprawiedliwości (w Jasionce reprezentowany przez sekretarza generalnego PiS Krzysztofa Sobolewskiego) oraz Artur Balazs – przewodniczący kapituły Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

W 2023 r. uhonorowany nagrodą im. Józefa Ślisza został Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy. W jego imieniu nagrodę odebrał ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Kułeba otrzymał ją „za szczególne zaangażowanie w mobilizację krajów europejskich do pomocy humanitarnej i wojskowej na rzecz Ukrainy w obliczu barbarzyńskiej i nieludzkiej agresji Rosji”.

– W dobie tej bandyckiej wojny, którą wywołała imperialna Rosja, chyba nie ma kraju na świecie, którego naród potrafiłby się przeciwstawić imperializmowi jak Ukraina – mówił Artur Balazs, przewodniczący kapituły Fundacji EFRWP, która po raz piąty przyznała to prestiżowe wyróżnienie.

Ukraińcy walczą również za nas

Pan jest godnym reprezentantem tego narodu. Mamy pełną świadomość, że mieszkańcy Ukrainy walczą również za nas, za kraje europejskie i za całą cywilizację. Dziękuję za to wszystko, co pan zrobił dla Ukrainy jako swojego narodu, ale również Europy i świata. Bez Ukrainy świat za kilka lat mógłby wyglądać zupełnie inaczej – zwrócił się do laureata Artur Balazs.

Dmytro Kułeba, który z uczestnikami V Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce połączył się za pośrednictwem łącza internetowego, dziękując za wyróżnienie, podkreślił, że jest to nagroda dla obywateli Ukrainy:

– Jestem niczym bez nich, jestem jednym z nich. Walczymy o swój kraj, ale walczymy też o Europę, o naszych braci i siostry w Polsce.

Powiedział też m.in., że Ukraińcy są bardzo szczęśliwi, że mają takich sąsiadów, jak Polacy.

– Łatwiej walczyć, mając dobrych ludzi u swego boku – zaznaczył.

Mówiąc o mrocznych czasach, w jakich przyszło nam żyć, przywołał słowa papieża Jana Pawła II, zwracając się do zgromadzonych na sali: „Nie lękajcie się”.

W poprzednich edycjach nagrodą im. Józefa Ślisza zostali uhonorowani: Stowarzyszenie „Dom Wschodni”, Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, dziesięć kół gospodyń wiejskich oraz fundacja Ewy Błaszczyk „A kogo?”.

Krzyszof Janisławski
​fot. K. Janisławski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 19:32