fot. PSP Braniewo
StoryEditorPOŻAR

Ogromny pożar pod Braniewem. Z dymem poszła prasa i ok. 40 ha zboża [ZDJĘCIA]

10.08.2023., 18:30h
8 sierpnia doszło do pożaru w Lipowinie. Ogień zajął maszynę rolniczą - prasę do słomy - żysko oraz obszar blisko 38 hektarów zboża na pniu.

Braniewo. Duży pożar zboża na pniu w miejscowości Lipowinie

Zdarzenie miało miejsce około kwadrans po godzinie 15:00. Jednostki straży pożarnej szybko zareagowały na sytuację, jednakże po przybyciu na miejsce stwierdzono, że ogień już ogarnął prasę do słomy, powierzchnię rżyska o rozmiarze około 1 hektara oraz obszar zboża na pniu. Na miejsce wyzwano dodatkowe siły i środki.

Ze względu na dynamiczny rozwój pożaru, w działania zaangażowano znaczne siły ratownicze. Na miejscu zdarzenia pracowało łącznie 13 pojazdów ratowniczo-gaśniczych oraz funkcjonariusze policji z Braniewa, którzy dbali o regulację ruchu pojazdów ratowniczych. Dodatkowo, teren miasta Braniewo został zabezpieczony przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej, aby zapewnić swobodny dojazd jednostek przeciwpożarowych.

Do akcji użyto prądów wody zarówno w natarciu, jak i w obronie, prowadząc skoordynowane działania obejmujące cały obszar zagrożenia.

Trudna akcja gaśnicza z uwagi na wiatr

Przebieg akcji ratunkowej utrudniał silny, zmieniający kierunek wiatr. Po skutecznej walce z żywiołem strażacy przystąpili do gaszenia pogorzeliska oraz ognisk ognia na maszynie rolniczej. Przypuszcza się, że przyczyną pożaru było prawdopodobnie uszkodzenie maszyny rolniczej, a dokładniej prasy, która spowodowała wybuch płomieni.

Michał Czubak

fot. PSP Braniewo

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 21:23