Rodzynek brazylijski, czyli inaczej miechunka peruwiańska. W Polsce do celów spożywczych uprawiana jest od XIX wiekuMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditorPorady ogrodnicze

Jak uprawiać miechunki i do czego wykorzystać owoce?

10.06.2023., 07:30h
Mamy kilka gatunków miechunek. Niektóre owoce słodkie i pachną pomarańczą i można z nich robić kompoty, konfitury, dżemy, sosy owocowe. Jak uprawiać miechunkę w polskich ogrodach?

Miechunki są bliskimi krewnymi pomidora, więc wymagania mają podobne. Są ciepło­lubne, a ich owoce znajdują zastosowanie w kuchni. Rośliny te mogą rosnąć zarówno na zagonie warzywnym, jak i kwietnej rabacie, w którą doskonale się wpisują.

Miechunka rozdęta kwitnie od maja, ale największą ozdobą są jej owoce w kształcie lampionu

Najokazalej na kwietnej rabacie zaprezentuje się miechunka rozdęta, którą uprawia się jako roślinę ozdobną. Kwitnie od maja do czerwca. Tworzy niepozorne, pojedyncze, białe, średniej wielkości, dzwonkowate, zwisające kwiaty. W miejscu przekwitłych kwiatów we wrześniu pojawiają się owocostany, które są najbardziej dekoracyjną częścią rośliny.

Owoce ukryte są w pomarańczowej osłonce w kształcie lampionu.

Dojrzałe owoce można zbierać do jesieni. Po zdjęciu osłonek owoce miechunki nadają się do:

  • ciast,
  • sałatek,
  • dekoracji potraw,
  • a także do suszenia.

W osłonkach natomiast – do suchych kompozycji kwiatowych.

Miechunka peruwiańska jest słodka i pachnie pomarańczą 

Miechunka peruwiańska nosi również nazwę rodzynka brazylijskiego. Rośliny tego gatunku dorastają do 160 cm, choć najczęściej spotkać można okazy dorastające do 70 cm. Jej kwiaty są czarnożółte, lekko pachnące, a gładkie i błyszczące, żółtopomarańczowe lub pomarańczowe owoce dojrzewają w sierpniu i październiku.

Są słodkie i pachną pomarańczą z nutką ananasa. Do spożycia się nadają, gdy osłonka staje się słomkowożółta. Jeśli są wilgotne, należy je dosuszyć. Można zbierać także niedojrzałe, gdy zapowiadane są przymrozki – dojrzeją w temperaturze pokojowej.

Owoce miechunki peruwiańskiej tego gatunku można suszyć, kwasić, robić kompoty, konfitury, dżemy, sosy owocowe, a nawet smażyć w miodzie i kandyzować. Warto wiedzieć, że ta miechunka wypuszcza kwiaty po jednym nad ogonkami liści, co oznacza, że będzie tyle owoców, ile liści.

Miechunka pomidorowa ma zielone owoce i przypomina paprykę

Miechunka pomidorowa, zwana również tomatillo, dorasta do 150 cm wysokości, a pokrojem przypomina paprykę. Owoce tego gatunku są zielone lub zielonofioletowe, choć zdarzają się również żółte, dojrzewają od połowy lipca i mogą plonować do połowy października. Owoce należy zbierać systematycznie, by nie dopuścić do opadania. Po zbiorze można przechowywać w temperaturze pokojowej do 3 tygodni. Z owoców można robić konfitury, dżemy, a także przygotowywać je na ostro, słono i słodko. Mogą być kandyzowane, jak i kwaszone.

image

Rodzynek brazylijski, czyli inaczej miechunka peruwiańska. W Polsce do celów spożywczych uprawiana jest od XIX wieku

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Jakie warunki sprzyjają miechunce rozdętej?

Jeśli nie wysialiśmy nasion na rozsadę, możemy udać się do sprawdzonego sklepu ogrodniczego lub zaufanego ogrodnika i kupić kilka egzemplarzy tych wykwintnych roślin. Najlepsze do uprawy miechunek są stanowiska o południowej wystawie, zasobne w próchnicę, ciepłe i umiarkowanie wilgotne, o pH 5,5–7,5.

Muszą mieć dużo słońca, w półcieniu też dobrze rosną, ale słabo owocują. Nie należą do bardzo wymagających i nawet ubogie podłoże jest w stanie zapewnić im byt. Rośliny uprawia się z rozsady, którą wysadzamy do gruntu pod koniec maja lub na początku czerwca, zachowując odstęp między roślinami co najmniej 40 cm. Będą wdzięczne za dokarmianie organiczne, m.in. obornik, gnojówkę z dzikiego bzu, ogórecznika lekarskiego, pokrzyw, żywokostu lub gnojówkę z dzikiego bzu z pokrzywą.

Małgorzata Wyrzykowska
Fot. Małgorzata Wyrzykowska 

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 23/2023 na str. 60.

Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 20:12