Kalendarz biodynamiczny na maj 2023. Kiedy i jakie prace w ogrodzie wykonać?Envato elements
StoryEditorPorady ogrodnicze

Kalendarz biodynamiczny na maj 2023. Kiedy i jakie prace w ogrodzie wykonać?

01.05.2023., 07:30h
Już pierwszego dnia, jeśli uprawiamy szparagi, należy szybko usypać kopczyki, by wybielić wypustki. Na zagonach wysiewamy buraki ćwikłowe, pietruszkę, marchewkę. Ciekawą odmianą buraka ćwikłowego jest Śnieżna kula pozbawiona czerwonego barwnika.

Próbujemy sił w rozmnażaniu roślin przez odkłady, ściółkujemy rabaty i rozmnażamy byliny kłączowe i rozłogowe przez podział. Dni kwiatowe przeznaczamy na wysiew kwiatów jednorocznych, sadzimy byliny, drzewa, krzewy i pnącza o dekoracyjnych kwiatach. Dzielimy cebule lilii. Ścinamy przekwitłe pędy kwiatowe tulipanów, hiacyntów i narcyzów.

{embed_photo_L50_tpr}282866{/embed_photo_L50_tpr}  W pojemnikach sadzimy lobelie, petunie, pelargonie i inne. Po pełni wkraczamy na zagony z dymką na szczypior i innymi roślinami liściastymi. Sadzimy rozsadę, m.in. majeranku, bazylii, a także kalarepy, kapusty, brokułów. Wysiewamy endywię. Na rabatach sadzimy trawy ozdobne i siejemy trawę cytrynową. W donicach sadzimy kocanki, koleusy.

Czas na lustrację drzewek owocowych

W dni owocu lustrujemy drzewa owocowe pod kątem szkodników i chorób, przygotowujemy opryski i mydło ogrodnicze, by w porę zadziałać.

W dzień kwiatu zbieramy kwiaty mniszka na syrop i miodek, a w dni liścia – pokrzywy na gnojówkę, którą będziemy zasilać rośliny i pryskać na choroby. Można zrobić również gnojówkę z liści paproci oraz opryski z młodych pędów iglaków na ślimaki. Po nowiu czas kwiatowy to czas sadzenia kosaćców, goździków, macierzanki oraz hortensji.

Dni liścia sprzyjają nawożeniu trawników, sadzeniu kapust na jesienne kwaszenie. Wysiewamy endywię i siedmiolatkę, sadzimy rozsadę majeranku i bazylii.

W dni owocu sadzimy rozsady pomidorów, papryki, bakłażanów, dyń, cukinii, patisonów i ogórków, powoli wysadzamy rozsadę melonów i kawonów. Wysiewamy nasiona fasoli szparagowej karłowej i pnącej, a także fasoli na suche ziarno. Jabłonie i grusze pryskamy na parcha.

W maju czas na przerwanie pierwszych chwastów

Dni korzenia to czas prac polowych, pielenia, usuwania chwastów trwałych, przycinania przekwitających bylin, palikowania i ściółkowania. Okopujemy ziemniaki, spulchniamy międzyrzędzia warzyw, szczególnie korzeniowych, a komposty polewamy gnojówkami roślinnymi.

image

Legenda do kalendarza biodynamicznego

FOTO: Tygodnik Poradnik Rolniczy

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 18/2023 na str. 52. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 13:48