StoryEditorOgród

Ogród zimą także ma swój urok. Warto się po nim rozejrzeć

12.12.2022., 19:12h
Są tacy, którzy uważają jesień i zimę za najbrzydsze i przygnębiające pory roku. Spróbujmy poszukać jej uroków, by poprawić sobie nastrój spowodowany pochmurnymi bądź deszczowymi dniami.

To wcale nie jest trudne. Wystarczy, że jesienią nie wycięliśmy przekwitłych kwiatostanów bylin czy owocujących pędów. Pokryte szronem bądź śniegiem wyglądają urokliwie w zimowej scenerii.

Pięknie prezentują się wiechy niższych traw 

Najokazalej prezentują się trawy pampasowe o ogromnych, puszystych wiechach w kolorze białym bądź beżowym. Osiągają czasem 80 cm wysokości. Do wiosny zdobią również prawie dwumetrowe miskanty. Ich srebrzyste, czerwonobordowe czy lekko różowe wiechy migocą w promieniach zimowego słońca. Równie pięknie prezentują się wiechy niższych traw, w tym rozplenica japońska, spartyna grzebieniasta czy trzcinnik piaskowy.

Pozostawione na zimę kwiatostany niektórych bylin tworzą spokojne przejście pomiędzy wysokimi i niskimi roślinami. Doskonale wypełniają lukę, łagodzą kontrasty i dodają subtelności zakątkom ogrodu. Ciekawie wygląda gipsówka wiechowata, czyli łyszczec, o delikatnej ażurowej konstrukcji z cieniutkich, silnie rozgałęzionych pędów. Podobną funkcję w ogrodzie pełnią zatrwian szerokolistny o szerokich, wiechowatych kwiatostanach i zatrwian tatarski o bardziej rozłożystej budowie. Równie ciekawie prezentują się brązowe owocostany krwawnika wiązówkowatego, a także znana nam wszystkim dostojna nawłoć. Jej żółte kwiatostany drobnych kwiatów na zimę zmienią się w puszyste szarobiałe owocostany zdobiące ogród aż do wiosny.

W zimowej szacie świetnie prezentują się żywotniki

  • W zimowej szacie świetnie prezentują się żywotniki

Ciekawym akcentem są kwiatostany powojnika prostego

Ozdobnymi owocostanami może poszczycić się również dyptam, który tworzy gwiaździste, ciemno­brązowe, pięciokomorowe torebki osadzone na metrowym pędzie. Podobny efekt tworzą gwiazdkowe torebki nasienne obieli. Ciekawym wyglądem mogą się poszczycić przekwitłe kwiatostany liatry, oregano czy języczki pomarańczowej. Warto zwrócić uwagę na przekwitłe główki chabra wielkogłówkowego, zatrwianów, przegorzanów, a także hortensji. Ciekawym akcentem są też kwiatostany powojnika prostego, które tworzą puszyste kulki. A nadmuchane ceglastoczerwone owoco­stany miechunki rozdętej przypominają lampiony. Ich kolor, który stopniowo blednie, stanowi również element dekoracyjny. Można zachwycić się także czerwonymi kulkami w złotej otoczce dławisza, ale to roślina bardzo inwazyjna. By móc cieszyć się widokiem tych roślin, pomyślmy o ich uprawie w nadchodzącym sezonie.

Dekoracyjny kwiatostan hortensji bukietowej pokryty szronem

  • Dekoracyjny kwiatostan hortensji bukietowej pokryty szronem

fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 49/2022 na str. 56. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 22:14