Rzepa: kiedy, gdzie i jak siać w ogrodzie?Małgorzata Wyrzykowska
StoryEditorPorady ogrodnicze

Rzepa: kiedy, gdzie i jak siać w ogrodzie?

30.06.2024., 08:24h
Rzepa podobno dodaje sił witalnych i doskonale działa na cerę i włosy. A teraz jest idealny moment na jej siew. W jakim miejscu ją wysiać? Jak gęsto ją siać i jakie odmiany rzepy wybrać?

Ta zacna roślina występuje w poezji. Wymienić można choćby „Rzepkę” Juliana Tuwima, którą zasadził dziadek w ogrodzie, albo „Rzepę i miód” Jana Brzechwy czy rzepę z bajki Adama Mickiewicza pt. „Zając i żaba”. Oczywiście nie tylko w poezji obecna jest ta roślina. Także na warzywnych zagonkach, bo jest to warzywo smaczne, wartościowe i stanowczo za rzadko uprawiane.

Nie myl rzepy z rzodkwią

W zależności od gatunku i odmiany rzepy różnią się od siebie kształtem, kolorem i smakiem. Korzeń jest od dołu biały, z różową lub czerwoną, a bywa, że brunatną górą z ciemnozielonymi liśćmi. Jest to roślina dwuletnia, czyli w drugim roku uprawy tworzy żółte kwiaty i nasiona. W pierwszym natomiast rozwija jadalne kłącze i tworzy liście. Najczęściej do uprawy w warzywnikach trafia biała, która ma wyrazistszy smak, a jej korzeń jest chrupiący i soczysty, bez twardych włókien. Natomiast rzepa żółta jest również soczysta, ale bardziej ostra, a jej włókna są grubsze.

Kiedy najlepiej wysiać rzepę?

Koniec czerwca i pierwsze dni lipca to najlepszy termin do wysiewu nasion rzepy na poplon, który możemy przeciągnąć do początku sierpnia. Rzepa biała, bo o niej mowa, jest podgatunkiem kapusty właściwej należącym do rodziny kapustowatych i nie występuje w stanie dzikim. Natomiast rzepa czarna jest tak naprawdę rzodkwią czarną, również należącą do kapustowatych, ale to rzodkiew i często nazywana jest, niesłusznie, rzepą.

image
Rzepa, według medycyny ludowej, nie tylko dodaje sił witalnych, ale świetnie działa na cerę i włosy
FOTO: pexels

Jakie stanowiska najbardziej lubi rzepa?

Zarówno uprawa rzepy białej, jak i rzodkwi czarnej nie sprawia problemu. Oba gatunki mają bardzo zbliżone potrzeby. I rzepa biała, i czarna rzodkiew wymagają gleby żyznej, piaszczysto-gliniastej, o odczynie obojętnym. Gleba nie może być gliniasta, zaskorupiająca się, podmokła ani zbyt lekka. Podłoże nie powinno być zakwaszone ani zbyt suche, ponieważ do prawidłowego rozwoju bulw niezbędna jest woda. Najodpowiedniejsze jest stanowisko widne, słoneczne lub lekko półcieniste, gleba głęboko, starannie uprawiona. Ponieważ obie należą do grupy kapustowatych, należy unikać stanowisk po kapuście, kalafiorach, kalarepie, rzodkiewce, rzodkwi, rzeżusze, a także chrzanie. Najlepszym stanowiskiem są gleby po uprawie ziemniaków, buraków czy ogórków.

Jak gęsto siać nasiona rzepy? 

Nasiona rzepy wysiewamy wprost do gruntu w wyznaczone rowki w odstępie co 20 cm o głębokości około 2 cm, umieszczając po 2 do 3 nasionek w odleg­łości co 10 cm. Jeśli posiejemy rzepę zbyt gęsto, będzie trzeba przeprowadzić przerywkę, ale bardzo delikatnie, by nie uszkodzić korzeni sąsiednich siewek. Niektórzy, chcąc przyspieszyć zbiory, wsypują nasiona do lnianego woreczka, po czym zanurzają je w wodzie o temperaturze około 40°C, a następnie czekają, by obeschły, i mieszają je z piaskiem. Około łyżeczki nasion mieszamy z połową szklanki piasku. Warzywo po upływie około 8 tygodni od wysiewu nadaje się już do zbioru.

Jakie odmiany rzepy warto wybrać?

Do uprawy poleca się odmiany rzepy białej: De Nancy, Biała Noc, Królowa Śniegu, Królewna Śnieżka czy Golden Bell o skórce żółtej, miąższu żółtym, Petrowskaja, Złota Kula, a także Snowball. Ciekawa jest Fioletowa o fioletowej końcówce i smacznym, soczystym, białym miąższu.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 08:16