Pamiątkowe zdjęcie z okazji jubileuszu 90-lecia OSP Stare OlesnoOSP Stare Olesno
StoryEditor

Józef Nowak wstąpił do OSP Stare Olesno w wieku 16 lat. "Poszedłem w ślady taty"

24.06.2023., 13:00h
W wieku szesnastu lat wstąpił w szeregi OSP Stare Olesno. To niewielka wieś położona w powiecie oleskim, gmina Olesno.

Druga kadencja druha Józefa Nowaka w roli prezesa jednostki w Starym Oleśnie

Druh Józef Nowak – bo o nim mowa – już drugą kadencję pełni funkcję prezesa jednostki. Przygodę strażacką rozpoczął w 1987 r.

– Wiele lat w naszej jednostce służył mój śp. ojciec Wiktor – wspomina prezes. – W dużej mierze dzięki niemu zostałem strażakiem. Tata zawsze był dla mnie wzorem. Poszedłem więc w jego ślady.

W gminie Olesno działa szesnaście jednostek OSP, w tym cztery są zrzeszone w krajowym systemie KSRG. Jak dodaje prezes Nowak, jednostki – nie tylko te z KSRG – działają bardzo sprawnie i niewątpliwie jest to również zasługa burmistrza
Sylwestra Lewickiego.

– Burmistrz ma doskonałe rozeznanie i rozumie na czym polega nasza, praca – mówi dh Józef Nowak. – Jest prezesem Zarządu Gminnego OSP w gminie Olesno, jak również wiceprezesem Wojewódzkiego Zarządu OSP Olesno.

W ubiegłym roku strażacy ze Starego Olesna obchodzili 90-lecie istnienia swojej jednostki. Podczas jubileuszowych przemówień nie brakowało podziękowań zarówno dla strażaków, jak i mieszkańców Starego Olesna za ich wsparcie i szacunek, jakim darzą strażaków.

– Często spotykam się z pytaniem, dlaczego nie jesteśmy zrzeszeni w KSRG – mówi prezes Nowak. – Komplementują nas słowami: jesteście profesjonalistami itp. Odpowiedź jest oczywista. Nie dysponujemy odpowiednim sprzętem, mam chociażby na myśli posiadanie minimum dwóch samochodów. Zdaję sobie sprawę, że przyjęcie nas w szeregi KSRG byłoby dla nas wielkim prestiżem. Tym samym podejrzewam, że młodzież licznie zaczęłaby wstępować w nasze szeregi. Póki co, dysponujemy jednym lekkim samochodem marki Renault Master. Został on zakupiony w 2021 r. dzięki wsparciu finansowemu z dotacji gminy w wysokości 200 tys. złotych oraz środków z MSWiA w wysokości 50 tys. złotych. Wspomniałem wcześniej o naszym burmistrzu Sylwestrze Lewickim. To w dużej mierze jego zasługa.

image

Prezes Józef Nowak oraz marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła

FOTO: OSP Stare Olesno

W 2017 w Starym Oleśnie druhowie założyli Młodzieżową Drużynę Pożarniczą

W OSP Stare Olesno działa czterdziestu strażaków, w tym osiemnastu czynnych. Nie brakuje druhów honorowych i wspierających. Zaś Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza liczy jedenastu druhów.

W 2017 r., założyliśmy drużynę MDP – mówi dh Józef Nowak. – To wspaniała, zaangażowana młodzież, która od kilku lat odnosi sukcesy w rywalizacji sportowo-pożarniczej. Zainwestowaliśmy w naszą młodzież, m.in. stworzyliśmy profesjonalny tor treningowo-sportowy. Burmistrz Sylwester Lewicki zakupił sprzęt, m.in. hełmy, pasy, toporki, umundurowanie dla młodzieży oraz stroje sportowe. Dwukrotnie w zawodach gminnych plasowaliśmy się na medalowych miejscach. W czerwcu odbędą się zawody gminne MDP w Oleśnie. Trener-opiekun naszej młodzieżówki, dh Jarosław Smoluchowski gwarantuje, że nie zejdziemy poniżej poziomu. Innymi słowy, medal zdobędziemy – powiedział prezes Józef Nowak.

image

Pamiątkowe zdjęcie z okazji jubileuszu 90-lecia OSP Stare Olesno

FOTO: OSP Stare Olesno

Druhowie ze Starego Olesna marzą o drugim samochodzie

W ubiegłym roku strażacy ze Starego Olesna interweniowali 26 razy. Obecnie w 2023 r. na szczęście tych akcji było zaledwie sześć, z czego – jak podkreśla prezes Nowak – należy się wyłącznie cieszyć. Dominują zdarzenia drogowe oraz pożary łąk.

Strażakom z Olesna marzy się pozyskanie drugiego samochodu, średniego. Czy jest to możliwe?

– Robimy, co możemy – mówi dh Józef Nowak. Brakuje nam nie tylko wspomnianego samochodu, ale również sprzętu do prowadzenia działań podczas akcji ratownictwa drogowego. Mam nadzieję, że wesprze nas program dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dofinansowanie gminy oraz nasze środki w wysokości blisko dziewięciu tysięcy złotych ze zbiórki złomu sprawią, że pozyskamy ten sprzęt. Potrzebujemy pilnie nożyc i pił do cięcia pojazdów, w których zakleszczone są ofiary wypadków, gdzie decydują sekundy – powiedział prezes.

Podczas rozmowy dh Józef Nowak użył sformułowania, że w jednostce kilka lat temu „było biednie”. Co miał na myśli?

– Kiedyś mieliśmy tylko blaszany garaż, w którym przechowywaliśmy sprzęt strażacki. Brakuje sprzętu do ratownictwa drogowego – mówi prezes Nowak. – Od 2012 r. sprawy zmierzają w dobrym kierunku. Przede wszystkim przekazano nam na remizę starą miejscową szkołę. Jesteśmy już po jej remoncie, jest elegancko i wszystko wskazuje, że będzie jeszcze lepiej. Mamy się gdzie spotykać, jest sala, biuro i garaż z prawdziwego zdarzenia. Prezes Józef Nowak jest optymistą.

Tak, moje wizje rozwoju jednostki może i pozostają w sferze marzeń, ale trzeba dążyć do ich realizacji. Mamy przeszkolonych strażaków i do akcji powinni, w przypadku zagrożenia, wyjeżdżać wszyscy – powiedział na zakończenie prezes Józef Nowak.

image

Pamiątkowe zdjęcie przy kapliczce św. Franciszka

FOTO: OSP Stare Olesno

Krystyna Nowakowska

Fot. OSP Stare Olesno

 

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 25/2023 na str. 69. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 17:10