dziadkowie i babciefreepik
StoryEditorBabcia i dziadek

Jaki jest wpływ babci i dziadka na wychowanie dzieci?

21.01.2024., 12:00h
Żyjemy w kulturze, która ceni młodość, dlatego niewiele jest badań na temat znaczącej roli, jaką dziadkowie mogą odegrać w życiu wnucząt. Tymczasem już z tych nielicznych wynikają wnioski, których ludzie doświadczają od tysięcy lat.

Wpływ osób starszych na wychowanie dzieci

Afrykańskie przysłowie mówi, że wioska bez starców jest jak studnia bez wody. Na włoskiej Sardynii – miejscu o dużej populacji mieszkańców powyżej 100. roku życia – osoby starsze traktowane są ze szczególnym szacunkiem. Dan Buettner, autor bestsellerowej książki „Niebieskie strefy: lekcje o tym, jak żyć dłużej od tych, którzy żyli najdłużej”, przypisuje dużą liczbę stulatków na Sardynii faktowi, że osoby starsze cieszą się tam szczególną pozycją w społeczności.

Jak się okazuje, rodziny wielo­pokoleniowe służą nie tylko z wiekiem coraz bardziej potrzebującym pomocy starszym. Badania pokazują, że dobrze wychodzą na tym także dzieci. Odnotowuje się w nich niższy wskaźnik śmiertelności i mniejszą zachorowalność dzieci. Nazywa się to „efektem babci”. Takie zjawisko dowiedziono w kilku badaniach, o których przeczytać możemy m.in. w publikacji London School of Economics z 2008 roku, której autorkami są Rebecca Sear i Ruth Mace.

Dlaczego dzieci wolą babcię ze strony mamy?

Badania naukowe i obserwacje wskazują na to, że dziadkowie ze strony matki są bliżej wnuków niż dziadkowie ze strony ojca. Dlaczego tak się dzieje? Matki są na ogół bliżej swoich matek niż teściowych. Z tego powodu często przy porodzie jest obecna ich matka, która pomaga też przy dziecku. W ten sposób tworzy się i utrwala pewna preferencja. Posiadanie córki przechodzącej przez dziewięć miesięcy ciąży i urodzenie dziecka zupełnie różni się od sytuacji, gdy syn zostaje ojcem. Małe dziecko szybko więc uczy się, że w działaniach rodziców na ogół częściej obecna jest babcia, która związana jest ze swoją córką, a nie synem, czyli z mamą malucha, a nie tatą. Wielu psychologów zwraca także uwagę na relację między kobietą a teściową. Komplikuje ją czasem fakt, że wiele matek nie aprobuje kobiety, którą poślubił ich syn.

Dlaczego dzieci wybierają dziadków, a nie rodziców?

Nawet obserwowana nierówno­waga w bliskości dziadków od ojców i matek nie zmienia faktu, że dziadkowie i babcie wprowadzają w życie wnuków i całych rodzin równowagę w wielu obszarach życia. Choćby tę pomiędzy surowym i łagodnym rodzicielstwem. Jako rodzice mamy tendencję do ustalania ścisłego harmonogramu zajęć dla naszych dzieci, aby nauczyć je dyscypliny i zarządzania czasem. Dziadkowie często pielęgnują dziecięcość we wnukach i pozwalają im trochę nagiąć zasady, tworząc jedną nową: co dzieje się w domu babci, zostaje w domu babci. Często wiedzą, kiedy twoje dziecko potrzebuje chwili przerwy od świata, ale także dbają o to, aby maluch za bardzo się podczas niej nie nudził. Przebywanie z dziadkami to często odpoczynek od szaleńczej rywalizacji w obecnym świecie, ale też od technologii i jej gadżetów. Niezależnie od tego, jak pouczające i edukacyjne są filmy lub gry online, w nadmiarze szkodzą. Dziadkowie – ponieważ z racji wieku są często mniej zorientowani w cyfrowym świecie – zaproponują raczej pieczenie ciasteczek czy pracę w ogródku.

Jakie funkcję pełnią dziadkowie w życiu dzieci?

Dziadkowie pełnią czasem funkcję rodziców zastępczych także tam, gdzie biologiczni rodzice są obecni, ale nie mogą z różnych powodów chwilowo realizować swoich ról. Mamy zapadają czasem na depresję poporodową, która nie pozwala dostatecznie dobrze zajmować się dzieckiem. Babcie przychodzą wtedy z pomocą, ale też służą wiedzą i większym doświadczeniem, kiedy młode mamy martwią się kolkami, ulewaniem czy ciągłym płaczem niemowlęcia. Dziesiątki lat doświadczenia dziadków w rodzicielstwie pomagają poradzić sobie też z kapryśnymi nastolatkami.

To najczęściej dziadkowie zabawiają dzieci opowieściami o historii rodziny. Od lat podczas wywiadów i reportaży słyszymy od bohaterów wyznania w stylu: „Dziadek opowiadał, opowiadał całymi dniami. Szkoda, że się tego nie zapisywało albo nie nagrało!”. Dzięki wspomnieniom dziadków łatwiej uświadamiamy sobie nasze zakorzenienie – nie tylko w historii rodziny, ale też większej wspólnoty. Wartości i tradycje to często domena dziadków, którzy mają więcej czasu i spokoju na ich przekazywanie niż zabiegani rodzice.

Moglibyśmy wymieniać bez końca zalety dziadków. Nie pozwolą nam już na to rozmiary artykułu. Ale mamy dla was propozycję. 21 i 22 stycznia to wy powiedzcie im, za co jesteście im wdzięczni. A jeśli już nie żyją, opowiedzcie swoim dzieciom i wnukom o nich.

image
Porady

Jakie kwiaty na Dzień Babci i Dziadka?

Karolina Kasperek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 06:50