StoryEditorASF

ASF w Niemczech – przybywa zakażonych dzików

22.09.2020., 13:09h
9 września władze niemieckie potwierdziły pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń w rozłożonej tuszy samicy dzika w gminie Schenkendöbern w powiecie Spree-Neisse w Brandenburgii. Martwe zwierzę znaleziono około 9 km od granicy z Polską. 16 września niemieckie ministerstwo rolnictwa poinformowało o kolejnych pięciu dzikach zakażonych wirusem ASF w gminie Neuzelle w powiecie Odra-Sprewa.
Według Instytutu Friedricha-Loef-flera, niemieckiego laboratorium referencyjnego do badań pod kątem afrykańskiego pomoru świń, wirus został znaleziony w prawie całkowicie rozłożonej tuszy. Sugeruje to, że został wprowadzony na teren Niemiec co najmniej kilka tygodni wcześniej i nie wiadomo. To sporo czasu, aby zachorowały inne dziki czy wirusa rozprzestrzeniły na przykład ptaki. Z drugiej strony w ciągu ostatnich miesięcy z powodu obecności ASF blisko granicy po polskiej stronie niemieckie służby wykazywały się zwiększoną czujnością, zintensyfikowały odstrzał oraz poszukiwania padłych dzików, więc raczej dowiedziałyby się, gdyby wirus krążył wcześniej.

Wirusowi ASF zajęło 6,5 roku przebycie 625 km ze wschodniej Polski do Niemiec. Można przyjąć, że przemieszczał się ze średnią prędkością 100 km na rok.

Coraz więcej zakażeń ASF na terenie Niemczech

Po wykryciu pierwszego przypadku ASF u dzika w powiecie Spree-Neisse utworzono strefę zapowietrzoną w promieniu 3 km od tego miejsca. Strefa została zabezpieczona ruchomym ogrodzeniem elektrycznym o długości 12 km. Rejon Spree-Neisse oraz dwa przyległe powiaty Dahme-Spreewald i ...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2023 21:23