StoryEditorŚwinie

Co zrobić aby locha dała więcej mleka?

09.04.2021., 12:04h
Dla zapewnienia wysokiej przeżywalności prosiąt i ich właściwego wzrostu niezbędna jest odpowiednia ilość siary oraz mleka. Oprócz doboru odpowiedniej genetyki zwierząt używanych do rozrodu czy zapewnienia właściwych warunków środowiskowych, niezwykle istotne w uzyskiwaniu wysokiej mleczności loch jest żywienie.

Na wielkość produkcji mleka u loch, oprócz liczebności miotu, wieku lochy czy cyklu rozrodczego, ogromny wpływ mają żywienie i kondycja samic. Jakość mieszanki i ilość pobranej paszy podczas laktacji wpływają na mleczność macior, a tym samym na przyrosty prosiąt i wyniki produkcyjne. Liczba prosiąt uzyskanych w przeliczeniu na lochę rocznie jest kluczowym elementem opłacalności produkcji trzody chlewnej. Wzrost masy ciała prosiąt przez cały okres odchowu i wskaźnik śmiertelności do odsadzenia w dużym stopniu zależą od wydajności mlecznej lochy. Jeśli produkcja mleka jest niska, to nie tylko przyrosty w pierwszych dniach życia prosiąt są mniejsze, ale w dużym stopniu także pogarsza się zdrowotność odchowywanych zwierząt.

Zapewnić odpowiednią temperaturę

Niewystarczająca produkcja mleka może zwiększyć śmiertelność prosiąt na skutek ich wyniszczenia oraz przygnieceń, gdyż ciągle głodne i osłabione oseski będą stale przebywały blisko lochy. Wpływa to negatywnie na wielkość miotu i straty przed odsadzeniem. Ponadto odsadzone prosięta są mniejsze i słabsze. Dobra produkcja mleka podczas laktacji zapewnia również lepsze w...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 23:37