StoryEditorŚwinie

Locha rekordzistka z Brazylii. Jaki reord pobiła?

28.04.2021., 13:04h
Locha z Brazylii wyhodowana w oddziale firmy Choice Genetics ustanowiła właśnie nieoficjalny rekord w branży trzody chlewnej – ma aż 23 sutki funkcjonalne. Średnia liczba sutków, niezależnie od dostawcy genetyki, to obecnie 14–15 sztuk. To między innymi na ich podstawie oceniana jest użytkowość lochy.

Światowe standardy rozwijają się w niezwykle szybkim tempie, a w celu podnoszenia efektywności produkcji w pracach genetycznych dąży się do tego, by lochy charakteryzowały się wysoką plennością, która pozwoli osiągnąć najwyższe wyniki.

Locha zrównoważona genetycznie

Plenność gospodarcza zależy od liczby odchowanych prosiąt oraz liczby sutków funkcjonalnych, które są gwarantem wykarmienia miotu. Aby utrzymać rentowność przy uzyskiwanych coraz liczniejszych miotach, należy zwrócić uwagę na możliwości samodzielnego wykarmienia wszystkich urodzonych przez lochę prosiąt. Jeśli nie będzie miała ona odpowiedniej liczby sutków funkcjonalnych lub jej warunki fizyczne i macierzyńskie nie będą dopasowane do plenności, rolnik będzie musiał ponosić koszty dokarmiania prosiąt.

– Nie akceptujemy sytuacji, w której locha rodzi więcej prosiąt, niż ma czynnych sutków. Uważamy, że zrównoważona hodowla powinna gwarantować równowagę pomiędzy tymi cechami, a proces selekcji, choć wolniejszy, będzie bardziej kompleksowy – twierdzi Stanisław Niemyjski, prezes zarządu Choice Genetics Polska.

Przykładem zrównoważonej genetyki jest locha CG36, jedna z najpopularniejszych na polskim rynku, która odznacza się wysoką średnią liczbą urodzonych prosiąt wynoszącą 16 sztuk, ale przy powyżej 16 sutkach funkcjonalnych. Dzięki temu jest w stanie zaspokoić potrzeby żywieniowe całego miotu. CG36 to ponadto locha o najniższym pobraniu paszy w przeliczeniu na odsadzone prosię (36,8 kg) i wysokiej przeżywalności prosiąt przed odsadzeniem.

– Ostatnie dni pokazują, że genetyka Choice ma jeszcze większe możliwości, o czym świadczy brazylijski przykład z jednej z ferm. Choć trzeba przyznać, że nasze krajowe lochy nie pozostają w tyle. Zdarzyła się bowiem loszka CG36 wyhodowana na fermie w Polsce mająca aż 22 sutki funkcjonalne – opowiada Stanisław Niemyjski.

Locha z Brazylii z firmy Choice Genetics z rekordową liczbą 23 sutków

  • Locha z Brazylii z firmy Choice Genetics z rekordową liczbą 23 sutków

Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Firmowe

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 17:04