StoryEditorWystawy zwierząt hodowlanych

Najpiękniejsze owce na Wystawie Zwierząt Hodowlanych Szepietowo 2022

26.07.2022., 11:07h
Podczas XXVIII Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie wybrano najpiękniejsze owce województwa podlaskiego. Zaprezentowano osiem ras owiec i przyznano dwa tytuły superczempiona oraz po osiem czempionatów i wiceczempionatów.

Nagrodzone owce podczas XXVIII Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie

Superczempionem wystawy został tryk rasy wrzosówka Mieczysława Raczkowskiego z miejscowości Sierbowce. Zdobył on też tytuł czempiona w swojej rasie. Należy dodać, że Mieczysław Raczkowski jest prezesem zarządu Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Białymstoku.

Natomiast za najpiękniejszą maciorkę komisja uznała sztukę rasy corriedale Marcina Woronieckiego ze Starej Rozedranki. Maciorka ta została także czempionką rasy corriedale.

W rasie białogłowa owca mięsna najlepsza okazała się maciorka Katarzyny Łapińskiej z miejscowości Łapy Dębowina. Czempionką rasy polska owca nizinna wybrano natomiast maciorkę Andrzeja Paprockiego z Domanowa. Najpiękniejszą maciorką rasy kamienieckiej została sztuka Jarosława Nowickiego z Bielska Podlaskiego, a rasy wielkopolskiej – Adama Płaskowickiego z Osmułowczyzny. Tytuł czempionki wśród wrzosówek zdobyła owca Pawła Sławonia z Łosośny Wielkiej. Najlepszą maciorką rasy żelaźnieńskiej została sztuka Jerzego Nazaruka z Jagodnik.

Maciorkom rasy corriedale przyznano dwa wiceczempionaty – oba tytuły otrzymały sztuki Bogusława Bilmina z miejscowości Bilminy. Wiceczempionką w rasie świniarka została sztuka Damiana Dąbrowskiego z Moniek. Najwięcej, bo aż pięć, tytułów wiceczempiona przyznano w kategorii maciorek rasy wrzosówka. Otrzymały je: jedna owca Szczepana Leszczyńskiego z Perlejewa, dwie Adama Chłusa z miejscowości Wojnachy i dwie Zdzisława Zdaniewicza z Chorodówki.

Wyśmienicie przygotowane owce do wystawy i wysoki poziom rywalizacji

Udało się zgromadzić dość liczną stawkę tego gatunku. Oceniliśmy 60 maciorek i 3 tryki, które podzielone zostały na 13 grup rasowych. Trzeba podkreślić, że zróżnicowanie rasowe na tym terenie jest dość duże, co jest dobrym efektem pracy hodowlanej prowadzonej na owcach. Poziom przygotowania owiec do tegorocznej wystawy był bardzo wysoki. Pod względem użytkowym i pielęgnacyjnym wybraliśmy najlepsze zwierzęta. O tegorocznych wystawcach można powiedzieć, że są dumą hodowli podlaskiej w zakresie produkcji owczarskiej – podkreślał prof. Roman Niżnikowski, przewodniczący komisji oceniającej owce.

Większość ras owiec prezentowanych w Szepietowie jest zgrupowana w zasobach ras genetycznych Instytutu Zootechniki w Balicach. Należą do nich: białogłowa owca mięsna, polska owca nizinna, corriedale, żelaźnieńska, kamieniecka oraz wrzosówka, która stanowi ponad 90% pogłowia owiec utrzymywanych na terenie województwa podlaskiego.

Spośród prezentowanych podczas wystawy owiec na liście ras chronionych mamy jedną rasę z grupy mięsnych, a jest nią białogłowa owca mięsna. W grupie ras wełnisto-mięsnych należy wymienić: polską owcę nizinną, owcę kamieniecką, corriedale, żelaźnieńską i owcę wielkopolską. Ponadto zaprezentowana została wrzosówka, która zaliczana jest do owiec kożuchowych – wyjaśniał prof. Roman Niżnikowski.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. wrzesień 2023 15:10