– Tak naprawdę nie wiem, jaką mięsność ma moje bydło blonde d‘aquitaine, bo nie sprzedałam jeszcze ani jednej sztuki na rzeź, wszystkie idą na hodowlę, tak duże jest zapotrzebowanie na buhaje rozpłodowe – mówi rolnik.Andrzej Rutkowski
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Rolnik z Podlasia bydło limousine zastępuje rasą blonde d‘aquitaine. Dlaczego?

19.09.2024., 15:00h

W 2017 roku Przemysław Chiliński pierwszy raz miał styczność z rasą blonde d‘aquitaine, która bardzo mu się spodobała. Aby sprawdzić ją w warunkach swojego gospodarstwa od razu zakupił cztery cielne jałówki z Francji, a potem jeszcze dwie. Okazało się, że rasa ta osiąga lepsze wyniki od rasy limousine, która już wcześniej była w jego gospodarstwie.

Bydło blonde d‘aquitaine kontra limousine - jakie są różnice między tymi rasami?

Pierwsze co zaobserwowałem, to różnice w przyrostach. Porównywalne sztuki w tym samym wieku i tej samej płci rasy blonde d‘aquitaine osiągały znacząco lepsze przyrosty niż te rasy limousine, oczywiście przy zastosowaniu tych samych pasz. Stąd podjąłem decyzję, aby przejść na rasę blonde d‘aquitaine. Jednak, żeby zrobić to szybko, trzeba było zakupić na raz większą ilość materiału hodowlanego, co wiązało się z bardzo dużym wydatkiem. Sztuki krajowe nie były tanie, bo stad tej rasy było u nas bardzo mało, a sztuki z Francji, wiadomo najlepsze, ale jeszcze droższe – wyjaśnił rolnik.

W zaistniałej sytuacji Przemysław Chiliński zdecydował się stopniowo zwiększać pogłowie rasy blonde d‘aquitaine, kosztem rasy limousine. W sumie zakupił 6 jałówek cielnych z Francji, a także buhaja kryjącego blonde d‘aquitaine, następnie 2 jałówki krajowe. Postanowił wszystkie posiadane krowy i jałówki przeznaczone do rozrodu kryć buhajem rasy blonde d‘aquitaine. Na remont stada zostawia tylko jałówki czystorasowe blonde d‘aquitaine, a mieszańcowe jałówki podobnie jak mieszańcowe buhaje limousine x blonde d‘aquitaine opasa i sprzedaje na rzeź. Zaś czystorasowe buhaje blonde d‘aquitaine bez problemu znajdują nabywców na dalszą hodowlę w celach rozpłodowych.

image
Jedna z krów rasy blonde d‘aquitaine o wyjątkowo jasnym umaszczeniu niemalże biała, a druga o umaszczeniu bardziej typowym dla tej właśnie rasy
FOTO: Andrzej Rutkowski

Z biegiem lat siłą rzeczy wykruszają nam się najstarsze krowy rasy limousine, a na ich miejsce wchodzą jałówki rasy blonde d‘aquitaine. Obecnie 1/3 stada podstawowego krów mamek to sztuki blonde d‘aquitaine, a pozostałe 2/3 stanowią krowy limousine – powiedział hodowca.

Mieszańce limousine x blonde d‘aquitaine osiągają wybitne przyrosty

Bardzo wysokie przyrosty osiągają także sztuki mieszańcowe limousine x blonde d‘aquitaine, które Przemysław Chiliński traktuje jako typowe sztuki towarowe. Wykorzystują one efekt heterozji, który jak wiadomo jest najmocniejszy w pierwszym pokoleniu mieszańcowym, dlatego mają lepsze przyrosty niż czystorasowe sztuki limousine.

Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. wrzesień 2024 10:05