StoryEditorLochy

Jak zadbać o odpowiednią kondycję loch przed porodem prosiąt?

06.12.2022., 15:12h
Dominika StancelewskaDominika Stancelewska
Możliwa jest zmiana mikrobiomu prosiąt ssących zarówno poprzez odpowiednie żywienie loch karmiących, jak i w okresie ciąży. Podawanie w tym czasie dobrze dobranych dodatków pozwala na stworzenie wysokiej jakości siary oraz korzystnego środowiska jelitowego, które zostanie zachowane aż do momentu odsadzenia.

Co powinny zawierać w sobie mieszanki paszowe dla loch i jak postępować z nimi przed wyroszeniem?

Mieszanki dla loch wysokoproś­nych oraz karmiących powinny zawierać substancje hamujące rozwój patogenów w układzie pokarmowym macior. Prosięta bowiem są narażone na zakażenie już od pierwszych dni życia zarówno ze środowiska, gdy niedokładnie przeprowadzone były czyszczenie oraz dezynfekcja, jak i od loch, dla których bakterie mogą nie być chorobotwórcze, natomiast wywołają one objawy chorobowe u nowo narodzonych prosiąt. Zaleca się także mycie macior przed przemieszczeniem ich do porodówki, gdyż jeśli ich wymię jest brudne po pobycie w kojcach grupowych, dla loch prośnych staje się źródłem patogenów. Nie ma wówczas znaczenia, że porodówka została przed ich przybyciem umyta i zdezynfekowana.

Kondycja loch przed porodem jest kluczowa dla zdrowia prosiąt

Jako mleczność loch należy rozumieć nie tylko ilość produkowanego przez nie mleka, ale także możliwość pobrania siary i mleka przez prosięta. Wiele zależy od kondycji prosiąt, gdyż jeśli po porodzie są one zbyt słabe, by pobrać siarę, to po pewnym czasie nieużywane sutki przesta...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 22:57