Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Zgłoś dzika przez aplikację TPR do Inspekcji Weterynaryjnej

Zgłoś dzika przez aplikację TPR do Inspekcji Weterynaryjnej
Hodowla Zwierząt ASF
Data publikacji 17.12.2020r.

Tygodnik Poradnik Rolniczy stworzył aplikację na telefon o nazwie „Zgłoś dzika”, która w łatwy sposób pozwala wysłać informację o lokalizacji znalezienia martwego dzika do właściwego powiatowego inspektoratu weterynarii.

Aplikacja na telefon "Zgłoś dzika"– jak działa?

W celu ułatwienia pracy służbom w aplikacji można także dołączyć zdjęcia obrazujące miejsce wykrycia szczątków padłego zwierzęcia. To skuteczne narzędzie do walki z afrykańskim pomorem świń wśród dzików.
Wiadomo bowiem, że zakażona padlina jest ważnym ogniwem, zarówno jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się wirusa, jak i jego długotrwałą obecność w środowisku oraz w populacji dzików, a kontakt zdrowych dzików z zakażoną padliną jest istotnym mechanizmem transmisji wirusa, odpowiadającym za ponad 50% zakażeń.

r e k l a m a

Dlatego usuwanie padliny zwiększa szanse na skuteczne ograniczenie występowania i rozprzestrzeniania się wirusa. Obok redukcji populacji dzików powinno stanowić podstawowe narzędzie w zwalczaniu ASF. Afrykański pomór świń powoduje wysoką śmiertelność wśród dzików, przewyższając wielokrotnie odstrzał, więc wiele padłych sztuk leży w lasach czy na polach. Nawet jeśli padlina ulegnie rozłożeniu, to ściółka czy gleba wciąż mogą być źródłem zakażenia.

r e k l a m a

Aplikacja ułatwi służbom szybkie zlokalizowanie padłego dzika i jego utylizację

Dlatego zachęcamy wszystkich do zgłaszania Inspekcji Weterynaryjnej faktu znalezienia martwego dzika za pomocą naszej aplikacji. Informacje o miejscach znajdowania dzików padłych na ASF mogą posłużyć do stworzenia map określających prawdopodobne punkty koncentracji poszukiwań służb.

Aplikacja Zgłoś Dzika” można pobrać za darmo. Jest ona dostępna w sklepie Google Play:

POBIERZ aplikację Zgłoś dzika.

Pobierz aplikację Zgłoś Dzika” za damo i pomóż zwalczać ASF!


Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a