StoryEditorRynek mleka

Co czeka polskie mleczarstwo? Dwa scenariusze

31.12.2021., 14:12h
Gdy pisałem ten komentarz to rynek mleka nadal pozostawał we wzrostowym trendzie. Niemniej jednak wyczuwalna jest już atmosfera, która zwykle towarzyszy końcówce upływającego roku. Obserwowane były zarówno wzrosty cen mleka w skupie, jak i utrzymanie zainteresowania mlekiem przerzutowym, co zaskoczyło chyba wszystkich.

Koniunktura na mleko przerzutowe trwała maksymalnie 8–9 tygodni

Należy jednak wspomnieć, że wysokie ceny mleka przerzutowego wciąż nie znajdują odzwierciedlenia w cenach produktów gotowych, a mimo to zainteresowanie surowcem nie spada. Jak długo to potrwa? Jeśli przeanalizujemy historię sektora mleczarskiego od 1990 roku, to widzimy, że koniunktura na mleko przerzutowe trwała maksymalnie 8–9 tygodni, a po tym na rynku notowano już spadki. Tak było w 2007 i 2014 roku, kiedy to, niewiele później, świat przechodził poważny kryzys, który swe apogeum osiągnął w okresie od 2008 do 2009 roku. Historia lubi się powtarzać, jednak, czy i tym razem?

Jakie dwa scenariusze czeka polskie mleczarstwo?

Teoretycznie mamy do czynienia z wydłużonym cyklem koniunkturalnym, ale w porównaniu do lat ubiegłych, kontekst geopolityczny jest zupełnie inny. Spróbujmy zatem założyć dwa alternatywne scenariusze, które mogą wejść w życie w pierwszym kwartale 2022 roku.

Rozpoczniemy od tego pesymistycznego. Jak powszechnie wiadomo, wzrosty cen zawdzięczamy wyłącznie rentownemu eksportowi, co ma wyraźny związek z wciąż rosnącym popytem ze strony Chin. Chiny, j...
Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 23:38