StoryEditorCielęta

Co podać odwodnionym cielętom?

22.06.2021., 10:06h
Sprayfo HydraFit jest płynnym produktem wspomagającym utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia, a tym samym właściwej kondycji zwierząt w czasie lub po poddaniu ich wymagającym warunkom środowiskowym. Unikalna kompozycja Sprayfo HydraFit dostarcza soli i cukrów we właściwych ilościach oraz prawidłowych proporcjach.

Jaki jest skład Sprayfo HydraFit?

W składzie Sprayfo HydraFit dominują sole potasowe w połączeniu z mniejszą ilością soli sodowych, co wpływa na uniknięcie strat elektrolitów oraz umożliwia lepszą absorpcję wody. Preparat zawiera łatwo przyswajalne sole magnezowe, których odpowiedni poziom wspomaga prawidłową aktywność mięśni, co ma szczególne znaczenie w trakcie transportu zwierząt. Sprawne funkcjonowanie mięśni pozwala utrzymać zwierzętom równowagę oraz zachować pozycję stojącą podczas transportu. Sprayfo HydraFit zawiera komponenty sprzyjające osmoregulacji, takie jak glicerol, który umożliwia utrzymanie właściwego nawodnienia wewnątrzkomórkowego. Preparat warto stosować w przypadku, gdy cielęta narażone są na stres środowiskowy (np. przedłużający się czas przeładunku zwierząt, transport, wysokie temperatury czy czasowy brak dostępu do paszy i wody.

Sprayfo HydraFit wspomaga szybszą regenerację zwierząt po odwodnieniu

Transportowane zwierzęta, niezależnie od czasu podróży, wykazują wyraźne symptomy utraty płynów ustrojowych w postaci odwodnienia. Naturalną reakcją organizmu, który dąży do równowagi, jest zmniejszenie rozmiaru komórek, a co za tym idzie spadek masy ciała. Ten spadek wagi powodowany utratą wody, nazywany jest potocznie „kurczeniem się”. Na szczęście reakcja fizjologiczna jest jednocześnie bodźcem dla zwierzęcia do odczuwania pragnienia i rozpoczęcia picia większej ilości wody. Ankiety przeprowadzone wśród hodowców bydła mięsnego wskazują, iż cielęta oraz bydło dorosłe po transporcie piją istotnie więcej. Pobranie wody jest jeszcze wyższe, jeżeli woda jest dodatkowo wzbogacona w odpowiednie składniki odżywcze. Przeprowadzone doświadczenia terenowe na zwierzętach pojonych wodą z dodatkiem Sprayfo HydraFit wykazały większe pobranie wody i zwiększoną aktywność przeżuwania w stosunku do zwierząt odpajanych samą wodą. Warto zaznaczyć, że obydwa mierzone parametry są wskaźnikami wysokiego dobrostanu i warunkują wysokie pobranie paszy. W przypadku zwierząt w transporcie, wiele innych czynników wpływa na ich dobrostan rozumiany także jako utrzymanie potencjału wzrostu.

Ograniczona swoboda ruchu, pozbawianie dostępu do wody/paszy, temperatura otoczenia, stres, kondycja zdrowotna; wszystkie te czynniki wymagają zapewnienia określonych zasobów, takich jak chociażby energia i zestaw odpowiednich minerałów po to, by zwierzę mogło poradzić sobie z tą trudną dla niego sytuacją. Jeżeli wspomniane zasoby są ograniczone, a czas transportu istotnie się przedłuża i/lub nieodpowiednio zarządzamy nawodnieniem zwierząt, rezultatem jest spadek pobrania paszy po transporcie i znacząco obniżony potencjał wzrostu w kolejnych tygodniach. Sprayfo HydraFit to produkt płynny podawany po wymieszaniu z wodą.

Oprac. Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 13:54