Rolą okresu zasuszenia jest przywrócenie kondycji organizmu po laktacji, naprawa i regeneracja układu pęcherzykowego gruczołu mlekowego oraz maksymalizacja produkcji mleka w kolejnej laktacji.
StoryEditorPorady dla hodowców bydła

Czy warto skracać okres zasuszenia krów?

10.12.2023., 15:00h
W większości obór okres zasuszenia krów mlecznych trwa od 6 do 8 tygodni, ale chyba każdy hodowca zastanawiał się, a niektórzy próbowali, jaki efekt da skrócenie okresu zasuszenia.

Czywwarto skrócić lub całkowicie pominąć okres zasuszenia u krowy?

Liczne badania dowodzą, że zarówno skrócenie, jak i pominięcie okresu zasuszenia zmniejsza produkcję mleka, zwiększa zawartość białka w mleku oraz, co ważne, zmniejsza ryzyko wystąpienia ketozy w następnej laktacji. Niektóre badania wykazały poprawę bilansu energetycznego po krótkim okresie zasuszenia lub bez niego, w porównaniu z konwencjonalnym okresem zasuszenia. Skrócenie lub pominięcie okresu zasuszenia nie miało wpływu na zawartość tłuszczu w mleku oraz nie zmieniło ryzyka wystąpienia zapalenia wymienia, zapalenia macicy lub parametrów płodności w następnej laktacji.

Po co krowie okres zasuszenia?

Rolą okresu zasuszenia jest przywrócenie kondycji organizmu po laktacji, naprawa i regeneracja układu pęcherzykowego gruczołu mlekowego oraz maksymalizacja produkcji mleka w kolejnej laktacji. Bardzo często okres zasuszenia jest okazją do wdrożenia leczenia antybiotykami krów z subklinicznym zapaleniem wymienia. W doświadczeniach wykazano, że odnowa komórek gruczołu sutkowego jest znacznie większa w okresie zasuszenia trwającym 8 tygodni niż w przypadku dojenia krów aż do wycielenia. Uważa się, że duża liczba odnowionych komórek wydzielniczych w gruczole mlekowym jest odpowiedzialna za szczytową produkcję mleka we wczesnej fazie laktacji.

image

Rolą okresu zasuszenia jest przywrócenie kondycji organizmu po laktacji, naprawa i regeneracja układu pęcherzykowego gruczołu mlekowego oraz maksymalizacja produkcji mleka w kolejnej laktacji.

FOTO:

W północnych Niemczech przeprowadzono ankietę wśród ponad 90 hodowców bydła mlecznego na temat zasuszania krów mlecznych. Okazało się, że krowy zasuszono średnio siedem tygodni przed wycieleniem. Tylko w 9,9% gospodarstw okres zasuszenia trwał pięć tygodni lub krócej. W żadnym gospodarstwie biorącym udział w badaniu nie wprowadzono reżimu ciągłego doju bez okresu zasuszenia. Większość rolników przeprowadzała zasuszenie gwałtowne (73%). Jedynie ok. 15% próbowało obniżyć wydajność mleczną przed zasuszeniem, odpowiednio poprzez zmniejszenie częstotliwości doju i dostosowanie racji pokarmowych. Chociaż w 79,6% gospodarstw zastosowano ogólne leczenie krów antybiotykami w zasuszeniu, żaden rolnik nie wspomniał o selektywnym leczeniu krów w zasuszeniu.

Andrzej Rutkowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 16:31