StoryEditorPorady

Wentylacja kalenicowa ogranicza mastitis u krów

06.04.2020., 10:04h
Sprawna wentylacja to brak wilgoci, co w znacznym stopniu hamuje rozwój drobnoustrojów, a to w końcowym efekcie przekłada się na ograniczenie występowania zapaleń wymion oraz obniżenie poziomu komórek somatycznych w mleku – do takich wniosków doszedł Władysław Musiał po prawie dwuletnim użytkowaniu nowej bezstropowej obory, której dach zwieńczono świetlikiem kalenicowym.
Większa kubatura i wydajna wentylacja kalenicowa sprawiły, że nasze problemy z mastitis odeszły w niepamięć. W starych stropowych budynkach co rusz któraś krowa łapała zapalenie. Innym problemem było to, że krowy utrzymywaliśmy aż w 4 różnych miejscach, zatem konwie z mlekiem trzeba było nosić na dość dużych odległościach zanim biały surowiec trafił do schładzalnika. Mało tego, nie wszędzie była bieżąca woda i również nosiliśmy ją w wiadrach. To była bardzo ciężka praca. Teraz mleko samo płynie, wystarczy przekładać aparaty udojowe, a wodę wedle potrzeb krowy pobierają z poideł – powiedział Władysław Musiał.

Jałówki z własnego chowu są wydajniejsze

Początkowo Gabriela i Władysław Musiałowie myśleli, że w nowej oborze zmieszczą się zarówno krowy, jak i jałówki. Jednak życie wszystko zweryfikowało, dziś mają już 46 krów, czyli dokładnie tyle ile legowisk w prawie 2-letniej uwięziówce. Pozostałe 12 jałowic korzysta ze starych budynków.

Był czas, że kupowali jałówki z ogłoszeń oraz na aukcjach, ale nie wszystkie się sprawdziły, dlatego wolą te własnego chowu. Od kiedy przeszli do nowego budynku wrócil...
Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 20:58