StoryEditorWiadomości rolnicze

Czy ARiMR zdąży wypłacić całą pomoc suszową przed świętami?

21.12.2022., 14:12h
ARiMR w połowie grudnia rozpoczęła wypłacanie pomocy suszowej. Pieniądze trafiły już na konta ponad 150 tys. rolników. Czy ARiMR zdąży wypłacić całe wsparcie jeszcze przed świętami?    

Ile pieniędzy ARiMR wypłaciła rolnikom z pomocy suszowej?

Wypłata odszkodowań w ramach tak zwanej pomocy suszowej ruszyła 13 grudnia. Pieniądze trafiają na konta rodzin rolniczych, które na skutek niekorzystnych zjawisk pogodowych poniosły straty w swoich gospodarstwach i którym w związku z tym zagraża utrata płynności finansowej. W ciągu zaledwie tygodnia, do 20 grudnia, ARiMR wypłaciła z tego tytułu 421 mln zł. Środki otrzymało dotąd ponad 154 tys. wnioskujących o nie rolników.

ARiMR zapewnia, że dokłada starań, aby proces oceniania złożonych wniosków, wydawania decyzji i wypłacania pieniędzy przebiegał jak najsprawniej. 

Jaki budżet przeznaczono na pomoc suszową?

Wnioski o pomoc suszową przyjmowano w ARiMR do 30 listopada. Do Agencji wpłynęło w tym czasie ok. 230,5 tys. wniosków, których łączna wartość wyniosła 1 149 450 000 zł. To o wiele więcej, niż przewidywano: ARiMR przeznaczyła na pomoc suszową 600 000 000 zł. W związku z tym konieczne było ustalenie współczynnika korygującego. Wyniósł on 0,52. 

Ile wynoszą stawki dofinansowania?

Pierwotnie politycy zapewniali rolników, że dedykowane im wsparcie sięgnie 5 lub 10 tys. zł w zależności od tego, jak duży był odsetek szkód w gospodarstwie. Jednak budżet na poziomie 600 mln zł okazał się niewystarczający. Po ustaleniu współczynnika korygującego na poziomie 0,52, stawki dopłat w ramach pomocy suszowej wynoszą: 

  • 2 600 zł – w przypadku gdy zgodnie ze złożonym wnioskiem szkody w gospodarstwie rolnym wynoszą nie więcej niż 30 proc. i nie mniej niż 1 proc. średniej rocznej produkcji rolnej.
  • 5 200 zł – w przypadku gdy zgodnie ze złożonym wnioskiem szkody w gospodarstwie rolnym wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej.

Kiedy rolnicy dostaną pieniądze z pomocy suszowej?

ARiMR poinformowała, że wypłaty ruszyły 13 grudnia. Dzięki temu część rolników otrzyma pieniądze jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Wypłaty będą realizowane przez Agencję na bieżąco w ślad za wydanymi decyzjami o przyznaniu pomocy. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiadał, że celem jest, by rolnicy otrzymali wsparcie jeszcze przed końcem roku kalendarzowego.

Przeczytaj także: Pomoc suszowa: znamy stawki! Czy rolnicy dostaną pieniądze przed świętami? 

Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 21:37