Rolnicy apelują do Tuska o pilne uruchomienie dopłat do zbóż i nawozów. ”Są niezbędne”MRiRW
StoryEditorDopłaty do zbóż i nawozów

Rolnicy apelują do Tuska o pilne uruchomienie dopłat do zbóż i nawozów. "Są niezbędne"

13.02.2024., 17:10h
Rolnicy potrzebują pieniędzy, więc domagają się pilnego uruchomienia dopłat do zbóż i nawozów. Wysłali w tej sprawie apel do premiera Tuska.

Rolnicy domagają się dopłat. Apel do premiera Tuska

Rolnicy apelują o natychmiastową wypłatę dopłat do zbóż, rzepaku, nawozów, kukurydzy, mleka, trzody chlewnej i paliwa. 13 lutego w tej sprawie Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Premiera Donalda Tuska. Zdaniem działaczy dopłaty powinny być przyznawane na zasadach oraz stawkach podobnych do pomocy udzielonej rolnikom w roku ubiegłym, 

- Pomoc ta jest niezbędna dla zachowania stabilności sektora rolniczego oraz dla zapewnienia rolnikom odpowiednich warunków do prowadzenia produkcji rolnej.

Dopłat nie ma,  banki nie chcą udzielać rolnikom kredytów

W opinii Izb Rolniczych należy także pilnie zapewnić finansowanie rolnictwa, z preferencyjnym oprocentowaniem, gdyż rolnicy nie otrzymali jeszcze dopłat, a banki nie chcą udzielać im kredytów. 

- Dlatego Zarząd KRIR wystąpił o jak najszybsze podjęcie działań w celu uruchomienia ww. pomocy z funduszu wojennego - tłumaczy Wiktor Szmulewicz, szef Izb Rolniczych. 

Siekierski: chcemy uruchomić dopłaty do zbóż i nawozów

Przypomnijmy. W ubiegłym tygodniu minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował, że chce uruchomić bezpośrednie wsparcie dla rolników.

- Będziemy chcieli uruchomić dopłaty do zbóż i nawozów – poinformował Siekierki. Dodał, że wsparcie nawozowe będzie zależne od cen nawozów. 

Rolnikom te deklaracje nie wystarczają, bo obawiają się, że nie będzie pieniędzy w budżecie. Rozmowy z ministrem finansów na ten temat dopiero trwają. Czas ucieka, a wsparcie jest potrzebne tu i teraz.

image
Import z Ukrainy

Dlaczego ceny zbóż spadły aż o 30 proc.? „Import z Ukrainy to nie największy problem”

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. lipiec 2024 19:26