Rząd zatwierdził ważne zmiany w dopłatach bezpośrednichKPRM/Canva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2024

Rząd zatwierdził ważne zmiany w dopłatach bezpośrednich

19.06.2024., 19:12h
Rząd przyjął ważne zmiany w dopłatach bezpośrednich dla rolników za 2024 rok. Co się zmieniło?

19 czerwca Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zmian w dopłatach bezpośrednich od 2024 roku. Uchwała dotyczy zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej, której celem jest przyjęcie korzystnych dla rolników rozwiązań zaproponowanych przez Komisję Europejską w ramach zmian dotyczących Zielonego Ładu. 

- Nowe przepisy stanowią odpowiedź na postulaty zgłaszane przez rolników i organizacje rolnicze. Dotyczy to w szczególności zmian związanych z płatnościami bezpośrednimi oraz powierzchniowymi w ramach Wspólnej Polityki Rolnej - wyjaśnia Centrum Informacyjne Rządu.

Dopłaty bezpośrednie: co się zmienia?

Po pierwsze uruchomiona została płatność dla małych gospodarstw, która obowiązywać będzie w latach 2024–2027. Dzięki temu, najmniejsze gospodarstwa (do 5 ha), czyli w przeważającej większości gospodarstwa rodzinne, będą mogły uzyskać wsparcie w znacznie uproszczonej formie – płatność dla małych gospodarstw zastąpi inne rodzaje płatności bezpośredniej, tj. m.in. ekoschematy i płatności związane z produkcją. Stawka płatności dla małych gospodarstw wyniesie 225 EUR/ha. Szacuje się, że z rozwiązania skorzysta ok. 50% rolników, którzy posiadają gospodarstwa do 5 ha, czyli ok. 310 tys. gospodarstw. Można już składać wnioski o tę płatność.

Wdrożony zostaje też nowy ekoschemat „Grunty wyłączone z produkcji” (dopłaty do ugorowania) dotyczący przeznaczenia określonej części gruntów ornych na grunty wyłączone z produkcji. Płatność będzie obowiązywać w latach 2024–2027. Stawka płatności wyniesie ok. 126,52 EUR/ha. Dzięki rozwiązaniu, rolnicy zostaną zwolnieni z obowiązku ugorowania gruntów ornych. Mogą się ubiegać o tę płatność od 19 czerwca.

W odniesieniu do warunkowości uproszczone zostaną następujące normy:

Do tej pory wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2024 rok złożyło 1 mln rolników. Ponieważ w trakcie kampanii zmieniają się zasady ubiegania się o płatności, ministerstwo rolnictwa wydłużyło termin naboru do 1 lipca. 

image
Dopłaty bezpośrednie 2024

Płatność dla małych gospodarstw 2024: już można składać wniosek [POBIERZ]

image
Dopłaty do ugorowania

Dopłaty do ugorowania: można już składać wnioski! Jaka stawka?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 11:19