Dotacje na restrukturyzację małych gospodarstw i dla młodego rolnika: Kiedy startują?Envatoelements
StoryEditorDotacje unijne dla rolników

Dotacje na restrukturyzację małych gospodarstw i dla młodego rolnika: Kiedy startują?

02.09.2023., 18:30h
Premia dla młodych rolników oraz restrukturyzacja małych gospodarstw to jedne z najpopularniejszych dotacji wśród rolników. Przypominamy kiedy ARiMR będzie prowadzić nabór wniosków na te programy. Ile pieniędzy mogą dostać rolnicy?

Z uaktualnionego pod koniec sierpnia harmonogramu planowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Ronictwa (ARiMR) naborów wniosków w ramach Planu Strategicznego 2023–2027 wynika, że w najbliższym czasie planowane jest uruchomienie czterech naborów wniosków.

Premia dla młodych rolników do 29 września

30 sierpnia 2023 r. wystartował nabór wniosków na „Premie dla młodych rolników”. Nabór ma potrwać do 29 września.

O pieniądzach dla młodych rolników rozpoczynających prowadzenie działalności rolniczej można przeczytać w numerze 32 oraz w artykule: "Premia dla młodego rolnika 2023: ile pieniędzy można dostać i na co?".

image
Dotacje dla rolników

Premia dla młodego rolnika 2023: ile pieniędzy można dostać i na co?

O premię mogą ubiegać się rolnicy, którzy nie ukończyli 41 lat i zamierzają przejąć gospodarstwa lub rozpoczęli prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku o wsparcie. Premia wynosi 200 tys. zł.

Ile dotacji można otrzymać na Rozwój małych gospodarstw?

Z najnowszego harmonogramu PROW wynika, że wnioski na „Rozwój małych gospodarstw” ARiMR będzie prowadzić od 21 września do 20 października 2023 r. To o 3 tygodnie później niż jeszcze niedawno planowała Agencja.

Szczegółowo o warunkach przyznania pomocy dla małych gospodarstw pisaliśmy w numerze 30.–31. „Tygodnika” oraz w artykule: "Dotacje na rozwój małych gospodarstw 2023: termin naboru, warunki i stawki"

Mogą o nie występować osoby fizyczne i prawne posiadające gospodarstwo rolne o wielkości ekonomicznej poniżej 25 tys. euro. Na inwestycje w produkcję i przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie można otrzymać 100 tys. zł.

Dla gospodarstw ekologicznych oraz rozpoczynających działalność dotyczącą wprowadzania produktów na rynek w ramach tzw. krótkiego łańcucha dostaw (KŁD), tj. rolniczego handlu detalicznego, sprzedaży bezpośredniej oraz dostaw bezpośrednich, przewidziano 120 tys. zł.

image
PIENIĄDZE

Dotacje na rozwój małych gospodarstw 2023: termin naboru, warunki i stawki

Wkrótce ruszą dotacje na bioasekurację i na grupy producentów

Od 7 września do 6 października br. potrwa nabór wniosków na „Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF". Z kolei 4 września wystartuje nabór o wsparcie na „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”, który potrwa do 3 października br.

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 22:20