StoryEditordopłaty bezpośrednie

Rolnicy będą musieli robić zdjęcia świniom i krowom, żeby dostać dopłaty bezpośrednie

15.03.2023., 15:03h
Nie tylko producenci roślin będą musieli wysyłać do ARiMR zdjęcia geotagowane. Obowiązek ten mają także hodowcy świń i bydła, którzy skorzystają z praktyk dobrostanowych. Pytanie tylko, jak zrobią zdjęcie, skoro do chlewni nie wolno wnosić telefonów...

Rolnicy, by otrzymać dopłaty w ramach ekoschematów, będą musieli zrobić 6 zdjęć z każdego hektara podczas przyorywania obornika lub aplikacji gnojowicy i wysłać je do ARiMR. O tym już wie niemal każdy, bo był to temat szeroko poruszany w mediach i na szkoleniach.

Rolnicy hodujący krowy i świnie muszą wysłać zdjęcia geotagowane do ARiMR

Okazuje się jednak, że nie tylko producenci roślin będą musieli bawić się w fotografów i wysyłać zdjęcia geotagowane do ARiMR. Obowiązek ten dotyczy także hodowców zwierząt, którzy skorzystają z ekoschematu Dobrostan zwierząt. 

Jak informuje ARiMR, w przypadku realizacji praktyki dodatkowej „ściółka” rolnicy będą musieli wysłać zdjęcia do ARiMR za pomocą aplikacji mobilnej nie później niż 25 dni po terminie składania wniosków o przyznanie płatności w 2023 roku.

Zdjęcia mają udokumentować stosowanie ściółki w budynku lub w pomieszczeniu, w którym utrzymywane są zwierzęta zgodnie z wymogami w ramach tego wariantu i praktyki (min. 4 zdjęcia na każde 100m2). 

Natomiast w przypadku praktyki „wybieg”, należy wysłać zdjęcia geotagowane potwierdzające realizację praktyki (min. 4 zdjęcia na każde 100m2), jeśli nie został przekazany do ARiMR szkic wybiegu.

Obowiązek wysłania zdjęć geotagowanych dotyczy praktyk utrzymania na ściółce (bydło, świnie) lub zapewnienia wybiegu (bydło) w następujących działaniach:

  • Dobrostan loch
  • Dobrostan tuczników 
  • Dobrostan krów mlecznych 
  • Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach 
  • Dobrostan opasów 

Rolnicy: jak zrobić zdjęcie, skoro do chlewni nie wolno wnosić telefonów?

Rolnicy, a zwłaszcza producenci trzody chlewnej denerwują się na te wymogi. Zwracają uwagę, że wymogi planu bezpieczeństwa biologicznego w związku z ASF zabraniają wnoszenia telefonów komórkowych czy aparatów do chlewni, a jeśli już, to urządzenia te muszą być zdezynfekowane. 

- Armagedon informacyjny trwa nadal. Zdjęcia również z chlewni?! Tak tylko przypomnę, podczas ASF jest zakaz wnoszenia przedmiotów takich jak telefon na chlewnie! Jeśli już, to konieczne musi przejść dezynfekcję i kwarantannę. Kurtyna – napisał jeden z rolników na Twitterze.

Co to jest zdjęcie geotagowane?

Zdjęcie geotagowane to zdjęcie, w którym automatycznie zapisane są znaczniki z informacją o miejscu wykonania danego zdjęcia w postaci współrzędnych geograficznych. 

W przypadku powyższych schematów trzeba je będzie wykonać nie w odpowiedzi na prośbę ARiMR, a samodzielnie w Aplikacji mobilnej ARiMR poprzez wybranie opcji: Zadania z własnej inicjatywy. 

Będzie to więc zdjęcie inicjowane przez rolnika w związku z wnioskowaniem o przyznanie płatności związanych z realizacją praktyki/zobowiązania, które musi być zrealizowane w ograniczonym czasie. 

Apliakcję Moblina ARiMR można pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play, App Store lub AppGallery.

To także może Cię zainteresować:

Dopłaty bezpośrednie 2023 na nowych zasadach: stawki, GAEC, terminy, ekoschematy

Oświadczenie zamiast zdjęcia geotagowanego. Kiedy rolnik skorzysta z odstępstwa?

Dopłaty bezpośrednie: Jak ARiMR sprawdzi, kto jest rolnikiem aktywnym zawodowo?


Kamila Szałaj, fot. arch

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 13:49