StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolnicy z Hiszpanii dostaną aż 420 mln euro dopłat do nawozów i paliwa rolniczego

18.01.2023., 15:01h
Rolnicy, hodowcy zwierząt oraz rybacy z Hiszpanii mogą liczyć na pomoc swojego rządu w sytuacji kryzysu, wywołanego wzrostem cen energii. Trafi do nich łącznie kilkaset milionów euro. Jakie jeszcze działania w ramach programu pomocowego wdrożono w Hiszpanii? 

Ile pieniędzy dostaną hiszpańscy rolnicy na nawozy?

Jedną z konsekwencji wzrostu cen energii, odczuwalnego w całej Europie, są ogromne podwyżki cen nawozów. Odbiły się one na całym sektorze rolniczym, doprowadzając do znacznego wzrostu kosztów produkcji. Hiszpańscy rolnicy, decyzją tamtejszego rządu, otrzymają wsparcie w formie pomocy bezpośredniej. Przeznaczono na nią 300 mln euro. 

Pomoc będzie przyznawana na hektar, maksymalnie można zgłosić grunty o powierzchni 300 ha, i wyniesie 22 euro na hektar w przypadku gruntów suchych i 55 euro w przypadku gruntów nawadnianych. 

Dopłaty do paliwa dla rolników w Hiszpanii

Plan wsparcia rolników w Hiszpanii nie kończy się na dofinansowaniu do nawozów. Pieniądze otrzymają także ci producenci rolni, którym we znaki dały się ceny paliw. Za każdy litr oleju napędowego, zużytego do celów rolniczych, będzie im przysługiwał zwrot w wysokości 20 eurocentów.

Pomoc zostanie udzielona tym rolnikom, którzy skorzystają z prawa do zwrotu rat specjalnego podatku od węglowodorów (IEH), zapłaconych lub poniesionych przy zakupie rolniczego oleju napędowego. O zwrot Hiszpanie będą mogli ubiegać się od 1 kwietnia 2023. Na wsparcie przeznaczono 240 mln euro. Dodatkowe 120 mln trafi do przedstawicieli sektora rybołówstwa. 

Jakie jeszcze środki podjął hiszpański rząd?

Podobnie jak swego czasu polski rząd, władze Hiszpanii zdecydowały się czasowo obniżyć VAT na wybrane produkty. Z 4 proc. do 0 opuszczono VAT na chleb zwykły, mrożone ciasto chlebowe, mąkę do wypieku chleba, mleko naturalne, certyfikowane, pasteryzowane, zagęszczone, odtłuszczone, sterylizowane, UHT, odparowane i w proszku; sery, jajka, a także owoce, warzywa, rośliny strączkowe, bulwy i zboża, które mają status produktów naturalnych lub świeżych. Z 10 proc. do 5 proc. spadł z kolei VAT na oliwę z oliwek, olej oraz makaron. 

Obniżki VAT na produkty spożywcze będą obowiązywały w Hiszpanii przez pół roku, od 1 stycznia do 30 czerwca 2023. 

Wzrost cen żywności to problem, który mocno dotknął hiszpańskie rodziny. By pomóc im sobie z tym poradzić, rząd zamierza przyznać pomoc w wysokości 200 euro dla ponad 4,2 mln rodzin o dochodach do 27 tys. euro. Dzięki temu Hiszpanie, zwłaszcza ci, którzy zarabiają najmniej, słabiej odczują zmianę cen produktów spożywczych.

A jak wygląda sytuacja pomocowa w Polsce?

Rolnicy w Polsce również mogą liczyć na wsparcie od rządu w związku z podniesieniem cen energii. W ubiegłym roku na dotacje do nawozów przeznaczono 3,9 mld zł. Były one przyznawane w dwóch wysokościach: 

  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych;
  • 250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych, z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach PROW 2014–2020 w zakresie działania rolno-środowiskowo-klimatycznego.

Jednak wielu rolników apelowało, że takie wsparcie nie jest wystarczające, zwłaszcza w okresie kampanii nawozowej. Z tego powodu w sierpniu 2022 mówiło się o tym, że konieczna jest kolejna tura pomocy nawozowej. Teraz, gdy ceny nawozów zaczęły powoli spadać, o dopłatach mówi się coraz mniej.

Przeczytaj także: Dopłaty do nawozów: limity, stawki, wnioski, terminy. Jakie są szczegóły dotacji?
Dopłaty do nawozów. Czy będzie kolejny nabór wniosków i większe wsparcie?

Rolnicy otrzymają w tym roku także wyższy zwrot akcyzy za paliwo. Pierwszy raz będą mogli ubiegać się o niego również producenci trzody chlewnej.

Przeczytaj więcej: Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze dla hodowców świń. Jakie limity i terminy w 2023 r.?

Tegoroczne stawki akcyzy za paliwo ustalone zostały na poziomie 1,20 zł na 1 l oleju napędowego, wykorzystanego do produkcji rolniczej. Łącznie do rolników trafi 1,314 mld zł.
Przeczytaj więcej:
Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze: w 2023 roku wzrośnie stawka. O ile?

Zuzanna Ćwiklińska
fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 11:49