Pomoc suszowa: rolnicy wciąż nie mogą pobrać protokołuKamila Szałaj/Canva
StoryEditorPomoc suszowa 2023

Pomoc suszowa: ministerstwo ponownie przelicza wnioski. Kiedy rolnicy będą wreszcie mogli pobrać protokoły?

02.12.2023., 09:32h
17 listopada minął termin składania wniosków o oszacowanie suszy, ale rolnicy do dziś nie mogą pobrać protokołu, a aplikacja została wyłączona. Zapytaliśmy więc ministerstwo rolnictwa, kiedy protokoły wreszcie będą dostępne.

Pomoc suszowa: aplikacja nie działa, protokołów nie ma

17 listopada minął termin składania wniosków o oszacowanie strat suszowych za pośrednictwem aplikacji suszowej. Wnioski złożyło ok. 280 tys. rolników, którzy teraz z niecierpliwością czekają aż aplikacja wygeneruje im protokół oszacowania szkód. Z niego dowiedzą się, jak system oszacował im straty w uprawach. 

Jeszcze przed zakończeniem naboru ministerstwo rolnictwa tłumaczyło nam, że protokół lub kalkulacja będą dostępne po 17 listopada. Tymczasem mamy 2 grudnia, a aplikacja suszowa nie działa. Od kilku dni jest komunikat, że trwają prace serwisowe, przez co nie można się zalogować.

Kiedy rolnicy będą mogli pobrać protokół suszowy? Ministerstwo wyjaśnia

Kiedy rolnicy będą mogli pobrać protokoły oszacowania szkód wygenerowane przez aplikację? O to zapytaliśmy ministerstwo rolnictwa. Z odpowiedzi wynika, że nieprędko, bo trwa ponowne przeliczenie złożonych wniosków. 

- Uprzejmie informujemy, że aktualnie administrator aplikacji wyłączył działanie aplikacji i wprowadził dla producenta rolnego przerwę techniczną. Administrator uruchomił wdrożenie produkcyjne, w którym udostępniony został Panel Urzędu dla urzędów wojewódzkich. Dodatkowo zostało uruchomione ponowne przeliczenie dla wszystkich złożonych wniosków, do których były wprowadzane raporty przez komisje gminne. Po potwierdzeniu wniosków przez właściwe urzędy wojewódzkie, Centralny Ośrodek Informatyki umożliwi pobieranie protokołów lub kalkulacji przez producentów rolnych – poinformowało nas ministerstwo, przy czym nie wskazało konkretnej daty.

Zgodnie z przepisami na wniosek producenta rolnego aplikacja „zgłoś szkodę rolniczą” generuje:

  • kalkulację z oszacowania szkód w przypadku, gdy szkody wynoszą nie więcej niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym

albo

  • protokół oszacowania szkód w przypadku, gdy szkody wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym.

image
Pomoc suszowa 2023

Pomoc suszowa: rolnicy mają ostatnią szansę na złożenie wniosku w aplikacji suszowej

image
Pomoc suszowa

Aplikacja suszowa: jak się zalogować, gdy wygasł profil zaufany?

Kamila Szałaj 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 06:05