Tanie barwione paliwo dla rolników zamiast zwrotu akcyzy?Pwr/canva
StoryEditorWiadomości

Tanie barwione paliwo dla rolników zamiast zwrotu akcyzy?

28.05.2025., 14:30h

Rolnicy chcą wprowadzenia do sprzedaży barwionego paliwa rolniczego. Miałoby ono zastąpić system zwrotu akcyzy. W jaki sposób? Kto mógłby kupować tańsze paliwo?

Biurokracja dobija polskie rolnictwo

Biurokracja przerasta możliwości rolników, którzy coraz częściej otwarcie mówią, że mają dość. Prowadzenie gospodarstw rolnych zaczyna sięgać absurdu, a ich właściciele czują się jak urzędnicy. W związku z narastającymi problemami polskiego rolnictwa Warsaw Enterprise Institute stworzył koalicję ekspertów i publikuje 21 postulatów na rzecz ułatwienia życia rolnikom, za których powstanie są odpowiedzialni:

  • Monika Przeworska – Instytut Gospodarki Rolnej,
  • Andrzej Gantner – Polska Federacja Producentów Żywności,
  • Witold Boguta – Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw,
  • dr Roman Gurbiel – Klub Jagielloński,
  • Andrzej Przepióra – Wielkopolska Izba Rolnicza,
  • Łukasz Pergol – delegat Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej,
  • Konrad Krupiński – rolnik z woj. warmińsko-mazurskiego,
  • prof. Krzysztof Koźmiński – Uniwersytet Warszawski,
  • Gustaw Jędrejek – Lubelska Izba Rolnicza,
  • Mirosław Korzeniowski – Stowarzyszenie Agroekoton,
  • Andrzej Strojny – Warsaw Enterprise Institute.

Szczegóły na temat 21 postulatów znajdziesz w artykule: 21 propozycji, jak ułatwić rolnikom życie. "To wyeliminuje bariery w rolnictwie"

Zwrotu akcyzy to absurdalne koszty administracyjne

Wśród 21 postulatów na rzecz odbiurokratyzowania rolnictwa został przedstawiony pomysł na wprowadzenie do sprzedaży barwionego paliwa rolniczego. Jak wskazują autorzy publikacji, aktualnie obowiązujący system zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze można porównać do biurokratycznego maratonu. Maratonu, dlatego że w obecnej konfiguracji administracyjnej rolnicy muszą dwa razy do roku składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze i dodatkowo gromadzić dziesiątki, a nawet setki faktur zakupu oraz zaświadczeń.

„Każdy dokument musi zostać skserowany i ostemplowany, angażując czas nie tylko rolnika, ale i księgowego oraz urzędników gminy i ARiMR. Generuje to absurdalne koszty administracyjne, szacowane na 60–120 milionów złotych rocznie w skali kraju. Co gorsza, brak skutecznej weryfikacji sprawia, że paliwo kupowane teoretycznie na potrzeby rolnicze jest nadużywane przez tzw. „dopłatowców” do celów prywatnych, jak tankowanie SUV-ów, co oznacza marnotrawstwo kolejnych 100–150 milionów złotych rocznie” – czytamy w dokumencie.

Koniec zwrotu akcyzy? Eksperci proponują tanie barwione paliwo dla rolników

Zdaniem ekspertów i rolników uczestniczących w tworzeniu postulatów obecnie obowiązujący system nie daj producentom rolnym natychmiastowej ulgi, lecz wymaga od nich zapłacenia pełnej kwoty zakupu i oczekiwania na zwrot.

Jak wynika z postulatów, rolnicy proponują zastąpienie obecnego nieefektywnego systemu zwrotu akcyzy poprzez wprowadzenie na rynek barwionego paliwa rolniczego np. na czerwono z natychmiastowo obniżoną stawką akcyzy (o 1,20 zł/l). Autorzy dokumentu podkreślają, że tego rodzaju system funkcjonuje już w państwach członkowskich Unii Europejskiej, np. Wielkiej Brytanii, Francji czy Irlandii.

Rolników zweryfikuje ARiMR?

„Paliwo to byłoby dostępne w sprzedaży hurtowej oraz na wybranych stacjach paliw wyłącznie dla rolników aktywnych, których uprawnienia byłyby weryfikowane raz w roku przez ARiMR. Ta zmiana całkowicie zlikwiduje uciążliwą procedurę wnioskowania o zwrot, przynosząc gigantyczne oszczędności administracyjne (60–120 mln zł rocznie). Co równie ważne, ograniczy nadużycia, ponieważ kontrola (np. koloru paliwa w baku) stanie się znacznie łatwiejsza” – czytamy w publikacji.

Jak podkreślają twórcy postulatów, przede wszystkim chodzi o to, że gdyby proponowane rozwiązanie zostało przyjęte, „rolnicy aktywni odczuliby realną i natychmiastową ulgę w postaci niższej ceny paliwa”.

Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2025 18:03