Ceny mleka w skupie nieznacznie spadły. Gdzie rolnicy dostają najmniej, a gdzie najwięcej za mleko?Ryszard Kujawiak, Justyna Czupryniak-paluszkiewicz/canva
StoryEditorCeny mleka

Ceny mleka w skupie nieznacznie spadły. Gdzie rolnicy dostają najmniej, a gdzie najwięcej za mleko?

23.05.2025., 10:30h

Ceny skupu mleka w kwietniu br. nieznacznie spadły, ale wciąż są wyższe niż w analogicznym okresie roku 2024. Średnia stawka dla wszystkich województw w Polsce wyniosła niespełna 2,30 zł/l. W którym woj. rolnicy dostali największą wypłatę za mleko?

Rynek mleka pod ostrzałem pryszczycy

Kwiecień br. nie był łatwy dla europejskich producentów mleka. Szczególnie mocno odczuły to Węgry i Słowacja, w których to państwach rolnicy ponieśli wielomilionowe straty spowodowane wybuchem pryszczycy.

Jak informowaliśmy w artykule: „60 milionów litrów mleka mniej przez pryszczycę. Jak to wpłynie na ceny?”, Słowacja po przeznaczeniu do likwidacji 6 dużych gospodarstw, z czego 5 specjalizujących się w produkcji mleka, straciła ok. 60 mln l surowca stanowiącego ok. 7% całkowitej rocznej produkcji.

W związku z zaistniałą sytuacją pojawiła się obawa, czy na rynku nie zabraknie mleka, jednak słowaccy analitycy stwierdzili, że poniesiona strata nadal mieści się w normie i nie ma większego wpływu na rynek, a gorzej byłoby, gdyby wirus został wykryty w Polsce.

– Z pewnością odczujemy to, jeśli pryszczyca się rozprzestrzeni. Gdyby rozprzestrzeniło się na Polskę, która dostarcza około dziewięciu procent tego towaru w UE, cała Europa odczułaby niedobór, co z pewnością miałoby wpływ na ceny – informował Andrej Gajdoš, przewodniczący Słowackiej Izby Rolno-Spożywczej w rozmowie dla tvnoviny.sk.

Rynek mleka odczuwa skutki wojny celnej Chin i USA

Również w kwietniu prezydent USA Donald Trump podjął decyzję o nałożeniu ceł na wszystkie kraje zagraniczne. Ostatecznie zrezygnował jednak z pomysłu nałożenia ceł na 90 dni na wszystkie państwa zagraniczne za wyjątkiem Chin, na które nałożona stawka celna wynosi obecnie 125%.

O możliwych konsekwencjach chińsko-amerykańskich utarczek pisaliśmy w artykule: Napięcia handlowe już mieszają na rynkach mleczarskich. "Kompletna demolka sera cheddar". Jak informował wówczas Artur Puławski, unijni producenci mleka właściwie nie mogą przewidzieć, czego spodziewać się w nadchodzącej przyszłości.

– Owszem, tworzą się pewne nowe szanse, jednak pewnego rodzaju zamieszanie już dotyka producentów w poszczególnych krajach unijnych. W przypadku polskich zakładów właściwie zamiera niewielki, aczkolwiek występujący handel serami z odbiorcami po drugiej stronie oceanu. Kompletna demolka dotyczy niektórych kategorii asortymentowych jak ser cheddar. W Europie Zachodniej pojawiają się ogromne ilości tego rodzaju sera wyprodukowane w Irlandii, a które wcześniej były wysyłane do USA. Bez wątpienia o tego rodzaju przetasowaniach w najbliższych tygodniach będzie jeszcze dość głośno – pisał Puławski.

Zobacz też: Ta decyzja wywoła kryzys w mleczarstwie

Prognozy krótkoterminowe dla rynku mleka na 2025 r.

Zdaniem ekspertów Banku Pekao S.A., w nadchodzących miesiącach nie powinna wystąpić nadpodaż, a światowe zapotrzebowanie na produkty mleczne wzrasta. Obniżenie popytu w Chinach mają zrekompensować mniejsze rynki.

Prognozuje się, że unijny, w tym polski, przemysł mleczarski będzie miał utrudnioną ścieżkę prowadzącą do podnoszenia cen sprzedaży, „co będzie wynikało z konieczności utrzymania konkurencyjności na rynku globalnym”.

Ponadto przewidywana jest stabilizacja sytuacji finansowej krajowej branży, o czym więcej przeczytasz w raporcie Banku Pekao S.A.

Jakie były ceny mleka w kwietniu?

Jak co miesiąc Główny Urząd Statystyczny opublikował zestawienie średnich cen skupu mleka dla poszczególnych województw w Polsce. Z przeprowadzonej analizy wynika, że najwyższa stawka była w woj. podlaskim, gdzie rolnicy za litr mleka otrzymali 2,38 zł, a najniższa w woj. małopolskim, gdzie mleko skupowano w cenie 2,15 zł/l. Średnia cena skupu mleka w kraju wyniosła 2,27 zł i była o 0,4% niższa niż w poprzednim miesiącu, ale o 12,1% wyższa w stosunku do analogicznego okresu minionego roku.

Średnie ceny skupu mleka w poszczególnych województwach w Polsce w kwietniu 2025 r. były następujące:

  • dolnośląskie: 2,28 zł/l (spadek o 0,02 zł/l);
  • kujawsko-pomorskie: 2,20 zł/l (bez zmian);
  • lubelskie: 2,25 zł/l (spadek o 0,01 zł/l);
  • lubuskie: 2,29 zł/l (wzrost o 0,01 zł/l);
  • łódzkie: 2,18 zł/l (bez zmian);
  • małopolskie: 2,15 zł/l (wzrost o 0,01 zł/l);
  • mazowieckie: 2,25 zł/l (spadek o 0,05 zł/l);
  • opolskie: 2,27 zł/l (spadek o 0,03 zł/l);
  • podkarpackie: 2,21 zł/l (spadek 0,01 zł/l);
  • podlaskie: 2,38 zł/l (wzrost o 0,01 zł/l);
  • pomorskie: 2,20 zł/l (wzrost o 0,02 zł/l);
  • śląskie: 2,27 zł/l (spadek 0,01 zł/l);
  • świętokrzyskie: 2,21 zł/l (spadek o 0,01 zł/l);
  • warmińsko-mazurskie: 2,33 zł/l (wzrost o 0,03 zł/l);
  • wielkopolskie: 2,23 zł/l (wzrost o 0,02 zł/l);
  • zachodniopomorskie: 2,18 zł/l (spadek 0,03 zł/l).

Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz na podst. GUS, TPR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2025 17:14