StoryEditorKukurydza

Jak wypadła testowa uprawa kukurydzy pod folią?

27.09.2022., 11:09h
Technologia uprawy kukurydzy na ziarno pod folią była powodem niejednego sporu między rolnikami i wciąż pozostawia wiele wątpliwości, czy różnica w plonie lub jego parametrach może być na tyle duża, że zagwarantuje rolnikowi większy zysk?

Sprawdzimy to w Gospodarstwie Rolnym Bemowizna, ale na ostateczny wynik musimy zaczekać do listopada. W sierpniu pojechałam do gospodarstwa, żeby przekonać się, czy na tym etapie wzrostu są jakieś znaczące różnice w uprawie tej samej odmiany w technologii pod folią i tradycyjnej.

W 2022 rolnik zasiał 164 ha kukurydzy ziarnowej 

Po polach oprowadził mnie dr inż. Marek Nowicki, który w rolnictwie pracuje już 40 lat, a w latach 2005 – 2021 roku był kierownikiem odwiedzanego gospodarstwa. Niestety, ze względów zdrowotnych musiał zrezygnować z zarządzania, ale w miarę możliwości wciąż współpracuje z gospodarstwem.

Zarządzałem gospodarstwem w Bemowiźnie 16 lat, więc doskonale poznałem teren i specyfikę tych gleb. Na początku w strukturze zasiewów dominował rzepak i zboża ozime. Ale większość gleb jest ciężkich, zlewnych i przy mokrym roku rośliny ozime najpierw słabo się ukorzeniały, a później jak przyszła zima z dużymi opadami śniegu czy deszczu, to wymarzały albo wymakały, więc obsada znacznie się przerzedzała. Gdyby udało się zbudować silniejszy system korzeniowy jesienią sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej, a tak m...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 08:15