StoryEditorkukurydza

Odmiany ziarnowe kukurydzy z efektem dry down coraz ważniejsze

24.02.2022., 13:02h
W produkcji kukurydzy na ziarno właściwy dobór odmian do uprawy jest kluczowy. W tym roku, jak nigdy wcześniej, olbrzymiego znaczenia w ekonomii produkcji ziarna kukurydzy nabiera cecha dry down. 

O ile po zbiorach w 2020 r. koszt usługowego zbicia 1% wilgotności w przeliczeniu na tonę ziarna wynosił ok. 10 zł, to po zbiorach w 2021 r. za taką usługę zależnie od rejonu i technologii pracy suszarni trzeba było zapłacić od 15 do 20 zł.

Wielokrotnie prezentowaliśmy na łamach „Tygodnika Poradnika Rolniczego” rozwiązania naszych Czytelników i konstrukcje suszarni na słomę. W tym przypadku własne koszty dosuszenia nie wzrosły aż tak bardzo i nawet w bieżącym sezonie zamkną się w ok. 8–10 zł za procentotonę wilgotności. Dosuszenie ziarna pozwala na jego przechowanie i sprzedaż w dowolnym momencie. Można oczywiście bez problemu sprzedać mokre ziarno, ale też kupcy uwzględniają w rozliczeniu koszty, które trzeba ponieść na zbicie wilgotności.

Liczy się plon ekonomiczny, niekoniecznie plon ziarna mokrego

Każdy, kto jeszcze nie zamówił materiału siewnego kukurydzy, ma jeszcze odrobinę czasu na przemyślenia i jak podkreśliłem na wstępie – cecha dry down nabierała na znaczeniu. Opłacalność uprawy kukurydzy na ziarno trzeba oceniać nie przez plon ziarna mokrego, lecz tzw. plon ekonomiczny, uwzględniający w kalkulacji koszt dosu...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 20:49