StoryEditorzboża

Opóźniony siew ozimin po kukurydzy - jakie są doświadczenie rolnika z Podlasia?

14.04.2022., 15:04h
Mieczysław Orzepowski uprawia między innymi pszenicę ozimą, jęczmień ozimy i kukurydzę. Występujący często późny zbiór tej ostatniej rośliny uniemożliwia przeprowadzenie siewu ozimin w terminach agrotechnicznych. Plantator podkreśla, że przesunięcie terminów siewu nie zawsze oznacza redukcję plonów, a czasami przynosi wręcz odwrotny efekt.

Mieczysław Orzepowski kilka lat temu zrezygnował z hodowli czystorasowego bydła rasy limousine i od tamtej pory prowadzi tylko produkcję roślinną. Obecnie w strukturze zasiewów dominują zboża ozime i kukurydza. Wcześniej, przez wiele lat były uprawiane warzywa: brokuł, kalafior i fasolka szparagowa. Wadą roślin kapustnych było to, że późno schodziły z pola i rolnik często musiał rezygnować z ozimin na rzecz zbóż jarych.

Zrezygnowałem z warzyw z kilku powodów. Do uprawy fasoli trzeba mieć duże gospodarstwo, gdyż sprzęt do zbioru jest bardzo drogi. Natomiast przy uprawie kapustnych jest dużo pracy ręcznej, szczególnie pracochłonne jest różyczkowanie. Z tych powodów raczej do warzyw nie wrócimy – mówi rolnik.

Po zbiorze jęczmienia ozimego często uprawiany był jeszcze brokuł późny. Mieczysław Orzepowski zaznacza, że warunkiem zastosowania takiego rozwiązania było posadzenie rozsady przed 15 lipca. Opóźnienie o każdy kolejny dzień zwiększa ryzyko spadku opłacalności. Często jednak bywało tak, iż dzięki uprawie brokułów rolnik uzyskał większy dochód niż z jęczmienia zasianego w plonie głównym.

Siewy ozimin są często opóźnione z uwagi na przedplon kukurydzy. Plantator jest jednak zadowolony z kondycji pszenicy zasianej w pierwszej dekadzie października, a zdecydował się na uprawę odmiany Symetria

  • Siewy ozimin są ...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 17:11