StoryEditorCeny rolnicze

Pozorny wzrost ceny zbóż i niepokojące sygnały z Ukrainy. Raport z rynków rolnych

25.02.2023., 18:02h
W niektórych skupach ceny zbóż poszły w górę. Jednak jest to pozorna podwyżka. Z kolei z Ukrainy napływają sygnały, które mogą niepokoić zarówno rolników uprawiających zboża, jak i tych produkujących rzepak czy słonecznik. Jaka jest sytuacja na rynkach rolnych pod koniec lutego?

Pozorne podwyżki ceny zbóż w skupach

Na krajowym rynku zbóż ruch nadal niewielki. Rolnicy oczekują bowiem szczegółów dotyczących dopłat do sprzedanej pszenicy konsumpcyjnej oraz kukurydzy. Niektórzy dopiero teraz zorientowali się, że pomimo tego, że sprzedali pszenicę konsumpcyjną, faktury mają wystawione na pszenicę paszową, ta bowiem była obłożona w przeciwieństwie do konsumpcyjnej podatkiem VAT.

Jeśli chodzi o ceny zbóż w skupach, to zauważa się ruch w przypadku pszenicy konsumpcyjnej i żyta, które w niektórych punktach zdrożały o około 20 zł/t. Trzeba jednak zaznaczyć, że na wzrost zdecydowali się głownie ci, którzy po głoszeniu dopłat, obniżyli ceny skupu, a były to głównie Elewarry.

Eksporterzy obserwują minimalny wzrost zainteresowania naszą pszenicą konsumpcyjną oraz rzepakiem. Trzeba jednak mieć na uwadze, że aby eksport szedł, nasze zboże musi być naprawdę tanie.

Czy będzie dalej funkcjonować korytarz zbożowy przez Morze Czarne?

Tymczasem Komisja Europejska zatwierdziła oficjalną propozycję przedłużenia bezcłowego handlu dla Ukrainy na kolejny rok. Równolegle rozpoczęły się negocjacje w sprawie kolejneg...

Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 14:16