Ptaki urządziły all inclusive na Twoim polu? Rusza nowa akcjaJustyna Czupryniak-paluszkiewicz/canva
StoryEditorWiadomości

Ptaki urządziły all inclusive na Twoim polu? Rusza nowa akcja

10.06.2025., 14:00h

Rolnicy mają problem z ptakami, które przylatują na ich pola i żerują w uprawach rolniczych. Niektóre z nich są pod ochroną i polskie prawo nie przewiduje wypłaty odszkodowań za szkody przez nie powodowane. Izby rolnicze mają pomysł, jak skutecznie przerwać ptasie all inclusive. Jaki?

Rolnicy mają problem z dzikim ptactwem

Na łamach portalu tygodnik-rolniczy.pl niejednokrotnie informowaliśmy o tym, że rolnicy mają ogromny problem z dzikim ptactwem, które urządza sobie stołówkę w uprawach rolniczych.

Warto dodać, że w ostatnim czasie Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa wraz z Komisją Rolnictwa i Rozwoju Wsi powróciła do rozmów o projekcie ustawy o rekompensatach za szkody wyrządzone przez ptaki, którego celem jest wprowadzenie mechanizmu rekompensat finansowych ze środków budżetu państwa za szkody wyrządzone przez ptaki roślinożerne, takie jak gęsi, łabędzie i żurawie, w uprawach na gruntach ornych oraz przez kormorany czarne na gruntach pod stawami rybnymi, o czym więcej pisaliśmy TUTAJ.

– Projekt odpowiada na problemy rolników i hodowców ryb, którzy ponoszą straty wynikające z żerowania tych ptaków, między innymi w zasiewach kukurydzy, zbóż, rzepaku, a w przypadku stawów w obsadzie ryb, braku przyrostów czy konieczności ponownego zarybiania. Ustawa określa zasady przyznawania, wypłacania i obliczania wysokości rekompensat za szkody wyrządzone przez gęsi, łabędzie, żurawie, kormorany – wytłumaczył w czasie posiedzenia Ciecióra.

Jak dodał poseł Ciecióra, projekt ustawy przewiduje wypłatę odszkodowań każdemu właścicielowi gruntów rolnych lub stawów rybnych, na których wystąpiły szkody wyrządzone przez wymienione ptactwo.

Zgłoś szkodę do RDOŚ

Tymczasem Kujawsko Pomorska Izba Rolnicza zachęca rolników do przerwania ptasiego all inclusive w uprawach rolniczych i zgłaszania szkód wyrządzonych przez ptaki do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

– Nie zgłaszaj ptaka do sądu – zgłoś sytuację do RDOŚ, by zobaczyli skalę problemu! – zachęca KPIR.

Zdaniem izby, jest to jedyny sposób na realne przedstawienie skali problemu i udowodnienie rządzącym, że rolnicy naprawdę walczą z dzikim ptactwem, a ich wołanie o podjęcie działań mających na celu ograniczenie nieustannie rozwijających się populacji ma twarde podstawy.

image
Ptaki urządziły all inclusive na Twoim polu? Rusza nowa akcja
FOTO: Facebook/kpir

– Jeśli zauważyliście, że skrzydlaci amatorzy urządzili sobie ALL INCLUSIVE na waszych uprawach, nie zostawiajcie tego bez reakcji! To właśnie tam należy kierować swoje spostrzeżenia, by problem został usłyszany – motywuje KPIR.

Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz oprac. na podst. KPIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2025 10:08